Faiz oranları düştü mü?

   11.08.2021
   Faiz oranları düştü mü?

   Nakit ihtiyacını gidermek isteyenler ev veya araba almak isteyenlerin başvurdukları yöntemlerden biri olan kredi çekme faiz oranlarında meydana gelen aşırı yükselme sonrasında kişileri kredi çekmekten vazgeçiriyor. Peki kredi faiz oranlarında düşme olacak mı? kredi faiz oranları düşecek mi?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yaptığı açıklamada bir kez daha Merkez Bankası’na mesaj verdi ve yüksek faiz oranlarına karşı olduğunu dile getirdi.

   Yüksek faizin olmaması gerektiğini çünkü faizlerin yüksek olmasının enflasyonun artmasına neden olacağını dile getiren Erdoğan, bu açıklaması ile faiz oranlarının düşmesini dört gözle bekleyenleri umutlandırdı. Peki Merkez bankası kredi faiz oranları düşürdüğü takdirde ihtiyaç, araç ve konut kredilerinde faiz oranları da düşmüş olur mu?

   Faiz oranlarında meydana gelen bu yükseliş vatandaşın yatırım yapmasını, ev almasını engelliyor. Ellerinde bir miktar birikmişi olan kişiler bankalara gidip kredi çekmek istiyorlar ve yüksek faiz oranları nedeni ile bu isteklerini bir müddet daha bekletme kararı alıyorlar. Özellikle ev sahibi olmanın hayalini kuranlar faiz oranlarının düşmesini dört gözle bekliyor. Peki kredi faiz oranları ne zaman düşer? Ev kredisinde faizler düşer mi?

   Kredi faiz oranlarında bir düşmenin olması için Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi gerekiyor. Politika faizinde meydana gelecek düşme konut ve ihtiyaç kredisi miktarlarının da düşmesine neden olacaktır.

   Konut kredisindeki faiz oranları ise bir süredir aynı devam ediyor. Ancak bazı dönemlerde bankalar kampanyalar yaparak faiz oranlarının düşmesine yardımcı oluyor. Konut kredisi kullanmak isteyenler bu konuda bankaların yaptığı kampanyaları takip edebilirler.

   12 Ağustos tarihinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı yapılacak ve toplantı sonrası yeni faiz kararı gündeme gelecek.

   Banka faizi mevduat rehberi

   FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI?

   Morgan Stanley analistleri tarafından yapılan açıklamada Erdoğan’ın çağrısı sonrasında TCMB tarafından bir faiz indirimi olmayacağını buna karşılık geleceğe dair verilecek mesajlara bakılacağı yer aldı.

   12 Ağustos sonrasında faiz indirimi kararı alınıp alınmayacağı büyük merak konusu bu konuda yapılacak tüm gelişmeler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

   Özellikle ev sahibi olmak isteyenlerin yakından ilgilendiği faiz indirimi olacak mı? konut faiz oranlarında indirim olacak mı? Taşıt kredisinde indirim söz konusu mu? İhtiyaç kredisi faiz oranları düşecek mi? Önümüzdeki günlerde merkez bankası tarafından yapılacak açıklama büyük bir merakla bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.