Birden fazla emekli maaşı nasıl alınır?

   11.08.2021
   Birden fazla emekli maaşı nasıl alınır?

   Pek çok kimse bu haktan haberdar olmadığı için başvuruda bulunmuyor. Ancak birden fazla maaş almak mümkün. Peki bu haktan kimler faydalanabiliyor? Kimler iki maaş birden alabiliyor? İşte detaylar…

   Emeklilerinde faydalandığı çift maaş hakkı özellikle kadınları ilgilendiriyor. Çift maaş hakkı sadece emeklileri değil aynı zamanda dul ve yetimleri de kapsıyor. Dul kavramı her ne kadar kadınlar için çok sık kullanılıyor olsa da bu kapsama erkekler de giriyor. Çoğu kimse aldığı maaşın kesilebileceğini düşündüğü için ikinci ya da üçüncü maaş hakkını hiç aramıyor.

   SGK sistemine göre bir iş yerinde çalışanlar SSK’lı, kendi adına çalışanlar Bağkurlu, kamuda görev alanlar ise Emekli Sandığına bağlı oluyorlar. Bu farklı sigortalılık durumuna göre birden fazla maaş almak hakkı da kişiden kişiye değişiyor. Örnek verecek olursak kadın SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi ise dul aylığı alıyor. Vefat eden eş SSK veya Bağkurlu ise dul emekli eş, maaşın yüzde 50’sini, eş Emekli Sandığı’na tabi (memur) ise maaşın yüzde 75’ini alıyor.

   3 MAAŞ BİLE MÜMKÜN

   Bazı durumlarda ise kadına 3 farklı emekli maaşı alma durumu ortaya çıkabiliyor. Kendisini SSK emeklisi olan bir kadın vefat eden eşi Bağkurlu ise ölümünden sonra dul aylığı, babası Emekli Sandığı’ndan emekli oldu ise vefat eden babasından yetim maaşı alabiliyor. Yani üç maaşa kadar alma hakkı bulunuyor. Bunların her biri de farklı sigorta sistemine tabi oluyor.

   TARİHLER ÖNEMLİ

   SGK’da yapılan düzenlemelere göre yetim çocuklara anne ve babasının hangi maaşını ne oranda alacağı vefat tarihine göre değişiklik yapıyor.

   Anne ya da babadan çocuğa aylık bağlanacaksa;

   Anne-babanın ölümünün 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde;

   Her ikisi de SSK’lı ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın da yarısı bağlanır.

   Her ikisi Emekli Sandığı’na tabi ise yüksek olan maaş bağlanır.

   Her ikisi Bağkurlu ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı ödenir.

   Her ikisi de 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuşsa yükseğin tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır.

   Her ikisi de 1 Ekim 2008’den önce memur olan eski memursa yüksek olan maaş,

   Anne, babadan biri Bağkur ya da SSK’lı, diğeri Emekli Sandığı’na tabi ise yetim, iki maaşı tam alır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.