Orman yangınları sigorta kapsamında mı?

   08.08.2021
   Orman yangınları sigorta kapsamında mı?

   Ülkemizin dört bir yanında çıkan orman yangınları pek çok kimsenin evinin yanmasına oturulamayacak duruma gelmesine neden oldu. Peki yaptırılan konut sigortaları orman yangınlarını da kapsıyor mu? İşte detaylar…

   Ormanlar meydana gelen yangınlar artık yerleşim yerlerini de tehdit etmeye başladı. Ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan büyük orman yangınları köylere hatta şehir merkezlerine ulaşarak vatandaşların evlerini kullanılamaz hale getirdi hatta bir çoğunu tamamen küle döndürdü. Peki bu vatandaşların daha öncesinde yaptırdığı konut sigortası orman yangınlarını kapsıyor mu? Vatandaşların mağduriyetini giderebilecek mi?

   Son 5 yıl içerisinde ülkemizde toplam 13 bin 592 adet orman yangını meydan geldi ve bu yangınlar sonucunda 50 bin 322 hektarlık alan yandı. Meydana gelen yangınların yüzde 38’ini ihmal, yüzde 14’ünü doğal afetler, yüzde 5’ini ise kasten nedenler oluştururken kalan yüzde 50’lik neden henüz bilinmiyor. Ancak ortaya çıkan büyük bir sorun var ki artık orman yangınları yerleşim yerlerini de tehdit etmeye başladı.

   Sadece geçen hafta 21 ilde çıkan 71 yangında 2 bin 300 yapı etkilendi.  Oturulamaz hale gelen konut sayısı ise 126 oldu. Bir çok çiftlik hasar görürken büyük bir çoğunluğu tamamen küle döndü. Bir çok hayvan zarar gördü. Araçlar kullanılamaz hale geldi. Konu ile ilgili hasar tespit çalışmaları hala devam ediyor.

   KONUT SİGORTASI

   Eğer vatandaşın evinin konut paketi poliçesi bulunuyor ve evi yangından zarar gördü ise bu zarar sigorta tarafından mutlaka karşılanır illa konutun kullanılamaz hale gelmesine gerek yok.

   Yangın sonrası kül ve isten gelen zararlarda sigorta kapsamına giriyor. Sigorta şirketleri tarafından aynı zamanda konut poliçesi ile birlikte asistans hizmeti de veriliyor.

   Zorunlu deprem sigortası olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) orman yangınında meydana gelen zararı karşılamıyor.

   Aracınızda eğer kasko var ise ve ormandan araç zarar gördü ise kasko şirketi zararınız ne ölçüde ise onu karşılamak zorundadır.

   Kaskonuz yok ancak trafik sigortanız var ise orman yanında aracınız zarar gördü ise trafik sigortası tarafından zararınız karşılanmaz.

   Orman yangınları ile ilgili yeni gelişmeler mutlaka haberlerimizde yer alacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.