Konut kredisinde aranan kriterler

   08.08.2021
   Konut kredisinde aranan kriterler

   Ev sahibi olmak isteyenler veya yatırım yapmak amacı ile nakit ihtiyacı olan pek çok kimsenin başvurduğu yol konut kredisidir. Ancak herkese konut kredisi verilmiyor. Konut kredisi verilirken belli şartlar aranıyor. Kimler konut kredisi çekebilir? Konut kredisi alırken aranan şartlar nelerdir?

   Öncelikler ev alacak kişiler alacakları evin tapusu ile birlikte hangi bankadan kredi çekmek istiyorsalar o bankanın şubesine gitmeleri gerekir. Bankada görevli tarafından ilk olarak konut kredisi başvuru formu verilir ve formun doldurulması istenir.

   Kişinin kimlik numarasına göre kredi notu ve kredi sicil sorgulaması yapılır ve böylece krediye uygun olup olmadığına bakılır.

   Eğer kişi bu adımı da geçerse banka kişiden konut kredisi ekspertiz ücreti ister ve bu ödemenin yapılması ile birlikte konut kredisi eksper raporu çıkarılarak konutun değeri konulur ve buna göre çıkan rakamın yüzde 80’i kadar kredi kullanılmasına onay verilir. Geriye kalan yüzde 20 oranında miktar ise konut kredisi peşinatı olarak kişiden tahsil edilir.

   Tüm işlemler tamamlandıktan sonra genellikle konut kredisi işlem onay süresi 3 ile 4 gün arasında değişir ve konut kredisi ekspertiz işlemi daha kısa sürede biterse 1-2 gün içinde dahi sonlanabilir.

   Tüm bu adımlarda bittikten sonra banka tarafından satış süreci başlar ve tapu dairesinde randevu alınarak banka avukatı ile birlikte konutu almak isteyen kişi ve satışı birlikte tapıya giderler satış işlemi gerçekleşir.

   Banka avukatı bu sırada tapu kütüğü kaydına banka adına tapuya ipotek şerhi koydurulur ve konut kredisi borcu bitene kadar tapuya ipotek şerhi uygulanmaya devam eder.

   Her banka içerisinde bir takım farklı koşullar bulunmakla birlikte tüm bankaların ortak olarak kullandıkları koşullar da bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa kredi çekme esnasında bankaya satın alınacak konutun tapusunun götürülmesi tüm bankalar tarafından aranılan bir koşuldur. Bunun yanı sıra kredi çekilecek konutun iskanının olması, kredi çekecek kişinin yüksek kredi notuna sahip olması ve kredi sicil geçmişinin temiz olması, maaşı ile kullanmak istediği kredi notu ortalaması arasında yarı yarıya bir oran bulunması talep edilen ortak şartlar arasında yer alır.

   Tüm bu şartlar ile ilgili detaylı bilgi almak ve koşulları öğrenmek için banka şubeleri ile iletişime geçmek çok daha doğru olacaktır.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.