Konut kredisinde faiz oranları ne kadar oldu?

   06.08.2021
   Konut kredisinde faiz oranları ne kadar oldu?

   Ev sahibi olmak isteyenlere ve yatırım yapmak isteyenlere müjde! Konut kredilerinde beklenen faiz indirimi gerçekleşti. Peki konut kredilerinde faiz oranı ne kadar düştü? Konut kredilerinde son faiz oranı ne kadar? İşte detaylar…

   Ev sahibi olmak isteyen veya yatırım yapmak isteyip ancak yeteri kadar nakit parası olmayan herkesin aklına ilk olarak bankalar gelir. Ancak pandemi süreci ile birlikte konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir artış gözlendi. Bu durum ev sahibi olmak isteyenlerin bir kısmının hayallerini bir müddet daha ötelemesine neden oldu. Bununla birlikte 2021 yılına ağırlıklı ortalama yüzde 18.61 seviyesinden başlayan, takip eden aylarda yüzde 18’in hemen altına gevşese de nisanda yüzde 18.22’lik oranla yeniden yükselen konut kredisi faizlerinin, son beş haftada düşüş eğilimi gösterdiği görüldü.

   NORMALLEŞME SÜRECİ

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan bilgilere göre Haziran ayında yıllık ortalama yüzde 18 olan konut kredisi faizleri, 23 Temmuz haftasında yüzde 17,84’lere kadar gerilemiş oldu. Ancak konut kredisi faiz oranları 2021 yılının başından itibaren dalgalı bir seyir izledi biliniyor.

   Normalleşme süreci ile birlikte kredi faiz oranlarında da değişiklik olduğu verilerde görülüyor. Kapanma döneminin yaşandığı ülkemizde nisan ve mayıs aylarında yüzde 18.18 ile yüzde 18,03 arasında hareket eden faiz oranları, mayıs ayınının ikinci haftası ile haziran ayının ilk 10 günlük zaman diliminde ise yüzde 17,67 ile yüzde 17,91 oranlarında bir seyir izlediği görülüyor. Haziran ayı ile birlikte yeniden yüzde 18’li rakamlara çıkan faiz oranı 1 Temmuz’dan itibaren tam açılma ile birlikte yeniden konut kredisi faiz oranlarında düşme eğilimi olduğu görülüyor.

   Meydana gelen bu faiz indirimleri çok sınırlı olduğu için kredilere yansıması da o derece sınırlı oluyor. Buna göre bankadan 10 yıllık yani 120 ay vade ile çekilecek 500 bin TL kredi ile vade sona erdiğinde toplamda 1.07 milyon TL ödeme yapılmış olacak.

   Bu süre sonunca faizde toplam ödenen tutar 571,8 lira oluyor. Ancak bu miktar yüzde 18’lik oranla hesaplandığı takdirde toplam faiz ödemesi 581.1 lira oluyor.

   Bu miktarda konut kredisinden faydalanacak sınırlı kişi 9 bin 300 liralık bir indirimle ev sahibi oluyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.