KOSGEB’ten yangın desteği

   05.08.2021
   KOSGEB’ten yangın desteği

   Orman yangınları sonrasında KOSGEB’ten son dakika açıklaması. KOSGEB yangınzedelerin yararlarını bir nebze olsun sarabilmek için 12 ay geri ödeme koşu olmadan kredi imkanı sunuyor. Peki 12 ay geri ödemesi faizsiz krediden nasıl faydalanılır? İşte detaylar…

   KOSGEB tarafından girişimcilere verilen 100 bin TL’lik kredi limiti 250 bin TL’ye çıkarıldı. Acil durum kredisi ile ilgili yeni bir protokol imzalanacak. Protokol ile ilgili detaylar belli oldu. İşletmelere yönelik olan KOSGEB acil durum kredisinde limit artırımına gitti. Ülkemizde meydana gelen sel ve yangın gibi doğal afetler sonrasında 100 bin lira olan üst sırını KOSGEB 250 bin TL’ye çıkarmış oldu.

   ACİL DURUM KREDİSİ

   Öncelikle verilecek kredi bir önceki senenin hasılatına göre belirlenecek. Verilecek limit 100 bin TL’den 250 bin TL’ye kadar. 2020 yılında kişinin hasılatı eğer 250 bin TL ile 500 bin TL arasında ise verilecek olan kredi miktarı da en yüksek rakamdan verilecek ve 250 bin TL olacak. Bir önceki sene yani 2020 yılında yapılan hasılat eğer 100 bin TL ile 250 bin TL arasında ise verilecek kredi miktarı da hasılat tutarı kadar olacak. Eğer 2020 yılında toplam hasılar 100 bin TL altında ise 100 bin TL’lik bir kredi imkanı sunulacak.

   Kredi miktarı bankadan alınacak ancak alınan kredinin faizini KOSGEB ödemiş olacak. Alınacak kredide 12 ay ödeme bulunmuyor. Sonrası ödeme planı ise 24 ay olacak şekilde 3’er aylık periyotlarla ödemesi yapılacak. Önce bankalar ve KOSGEB bir araya geldikten sonra bir protokol imzalanacak ve sonrasında uygulama başlayacak. Hasar tespit sonrasında KOSGEB kişileri belirleyecek ve kişileri bankalara bildirecek. Bankadan gelen onay sonrasında kişilerin kredilerinin faizi sıfırlanacak. Yangın sona erdikten sonra hasar tespiti yapılacak ve işlemler sonrasında devam edecek. Bu kredi hem yangından hem de seldan zarar gören işletmelere yönelik. Sel bölgeleri ise Rize, Artvin ve Düzce olarak belirlendi. Yangında ise belirleme yangının etkilediği yerler baz alınarak belirleme de bulunulacak ancak şuan için en önemli nokta yangının sonra erip hasar tespitinin yapılsı olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.