Yanan ormanlar imara açılacak mı?

   04.08.2021
   Yanan ormanlar imara açılacak mı?

   Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen orman yangınları vatandaşları bir hayli tedirgin etti. Sadece ormanlar değil aynı zamanda bir çok vatandaşın evi de zarar gördü. Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşın yüreğin su serpip kafalardaki soru işaretleri yanıt buldu.

   ORMANLAR İMARA AÇILACAK MI?

   Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada bu zamana kadar herhangi bir orman alanını, özel çevre koruma bölgesini ya da doğal sit alanını imara açmadıklarını bu yangınlardan sonra da bir şeyin değişmeyeceğini ve ne Muğla Marmaris’te ne Bodrum’da ne de Antalya’da böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti.

   Saha da üstün gayretle çalışmaların devam ettiğini belirten Kurum, “Antalya’da 48 mahallemiz doğrudan etkilenmiş durumda. Tamamen boşalttığımız mahalle sayımız 31 ve kısmen zarar gören mahallelerimiz de 17 oldu.” İfade etti.

   Hala hasar tespitlerin devam ettiğini vurgulayan Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı’n talimatı ile ilgili bakanlıklardan Antalya yangını için toplamda 47,5 milyon TL ödenek gönderişmiş durumda. Zarar tespitlerine  göre ise şu zamana kadar toplamda 912 aileye toplamda 12 milyon 200 bin TL yardım yapıldığının bilgisini verdi.

   Zarar tespiti sonrasında vatandaşların zararlarını gidermek için en hızlı şekilde çalışmaların yapılacağını bildiren Bakan Kurum, yine Sayın Cumhurbaşkanı’n talimatı ile zarar gören hayvanlara yönelik de tespitlerin yapıldığını bildirdi.

   KONUTLARIN İNŞASI

   Yeni inşa edilecek konutların ise yine kendi yerlerine yapılacağını bildiren Kurum, yöresel mimariye uygun olarak yapılacağını evin öncesinde durumu nasılsa yani 2+1 ise 2+1, 3+1 ise 3+1 olacak şekilde altında ahırı ile birlikte vatandaşın talebine göre inşası yapılacak. Yapılacak konutlar asla doğal sit alanlarına, özel çevre koruma bölgelerine ya da ormanlık alanlara yapılmayacak. Daha önce köylü halkın yaşadığı yer neresi ise yeni yapılacak yerlerde orada olacak.

   19 YANGINDAN 14’Ü KONTROL ALTINDA

   Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da bu zamana kadar 19 noktada yangınların başladığını bu yangınların 14’ünün kontrol altına aldığını ifade etti. Bölgedeki ekiplerle ilgili bilgi de veren Bakan Çavuşoğlu, sadece Antalya’da 2 İHA, 8 uçak, 30 helikopter, 426 iş makinesi, 172 itfaiye ve 456 arazöz ile toplam 1841 aracın olduğunu 6 bin 525 personelinde bölgede canla başla mücadele verdiğini belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.