Pandemi ile satışı artan ürünler hangisi?

   01.08.2021
   Pandemi ile satışı artan ürünler hangisi?

   Koronavirüs salgının tüm dünyayı etkisi altına alması ile birlikte temizlik ürünlerinin satışı dünya çapında büyük artış gösterdi. 2020 yılında bir önceki seneye göre ev temizlik ürünleri yüzde 47 oranında bir atış göstererek 4,1 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda teknoloji şirketleri de temizlik pazarına dahil olmuş oldu. Buna bağlı olarak evlerde sterilizasyon ve hava temizleme gibi cihazlar bulunmazken artık evlerde sık sık görülmeye başlandı.

   Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte virüsle mücadele kapsamında son iki yıl içerisinde insanlarda temizlik alışkanlıkları da değişerek ev içi temizliğe ve kişisel hijyene daha çok önem verilmeye başlandı.

   Özellikle korona virüsün hayatımıza yeni girdiği dönemlerde yüzeyleri ve paketleri temizleme alışkanlığı ciddi bir hal almıştı. Ve bu durum iki yıl içerisinde yerleşik hale geldi. Temizlik alışkanlığında meydana gelen değişiklikler en çok temizlik sektörünün işine yaradı.

   TEMİZLİK SEKTÖRÜ UÇTU

   Bir Pazar araştırma şirketi olan Euromonitor’dan alınan verilere göre dünya çapında ev temizleme ürünlerinin satışı 2020 yılından bir önceki seneye oranlar yüzde 47 oranından ciddi bir artış göstererek 4,1 milyar seviyelerine geldi. Bu rakamın artarak devam edeceğini söyleyen uzmanlar 2025 yılına kadar 5,6 milyar dolar seviyelerine çıkması bekleniyor.

   Bu rakamlara daha farklı bakan verilerde mevcut örneğin İngiltere’den alınan bilgilere göre Haziran ayından İngilizlerin yüzde 96’sı eve geldikten sonra ellerini yıkarken aynı yılın Temmuz ayından bu rakam yüzde 84 seviyelerine geriledi. Virüsün hayatımızdaki etkisi azaldıkça eskisi gibi bir dikkatin olmayacağını ön gören verilerde var.

   TEMİZLİK İŞİ GENİŞLEDİ

   Salgınla birlikte insan sağlığına yönelik harcamalarda ciddi artışlar görüldü. Dünya teknoloji devlerinin de bu konu da önemli girişimlerinin olduğu görülüyor. Temizlik konusunda daha önce hayatımızda aktif olarak kullanılmayan hava temizleyiciler ve ultraviyole temizleme cihazları da evlere girmiş oldu. Kore, Japonya ve Türkiye merkezli ev aleti üreticileri bu konu da dezenfeksiyon konusunda piyasa olan paylarını artırmayı hedefliyor.

   Bu firmaların piyasaya sürdüğü temizlik ürünleri arasında buhar püskürterek bakterileri ortadan kaldırmayı vaat eden aletlerden dokunulan yüzeyleri otomatik olarak temizleyen temizlik robotlarına kadar pek çok yeni teknolojik ürün yer alıyor.

   Daha önceleri evlerde çok az bulunan ultraviyole ışıkla sterilizasyon yapan dolaplar dahi ev içi kullanımda daha sık görülmeye başlandı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.