Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

   01.08.2021
   Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

   Hayatını düzene sokmak isteyen gençlik çağındaki erkekler için bir engel olarak askerlikte bedelli seçeneği artık devamlı olarak bulunuyor. Ancak bedelli askerliğin devamlı olması ile birlikte her yıl rakamlarda ciddi bir artış söz konusu. Peki 2021 güncel bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askere gitmek isteyen gençler ne kadar ödüyor? İşte bedelli askerlikle ilgili güncel rakamlar…

   Ülkemizde gençlerin 20’li yaşlara gelmesi ile birlikte kafalarında askerlik önemli bir konu olarak yer kaplıyor. Ya bir önce gidip gelip işine bakmak istiyor ya da gitmeyip bedelli ile bitirmek istiyor. Hayata atılıp evlenip iş hayatını kurmak isteyen bireyler askerlik görevini hemen yerine getirmek istiyorlar. Ülkemizde askerlik görevi hala erbaş ve erler için 6 ay olup, yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 ay olarak uygulanıyor. Üçüncü alternatif olarak ise 28 günlük bedelli askerlik seçeneği bulunuyor. Bedelli askerlik yapmak isteyen gençlerin ise ödemeleri gereken miktar 43.151,28 TL.

    

   BU MİKTAR DÜŞÜRÜLMELİ

   Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, son günlerde gündemden düşmeyen bedelli askerlik miktarı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şu geçerli olan rakamın yüksek olduğunu bu miktarın 15 bin TL gibi bir orana düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Milli Savunma Bakanlığı ile bununla ilgili olarak böyle bir şeyin şuan için söz konusu olmadığını ifade etti.

   7 KEZ YASA ÇIKARILDI

   Ülkemizde bu zamana kadar 7 kez bedelli askerlik konusunda yasa çıkarıldı. Bu uygulama ilk kez Turgut Özal tarafından 1987 yılından bin lira gibi bir rakamla çıkarıldı. 2. Kez 1992 yılında 3 bin lira ödeme yapılarak, 1999 Marmara depremi ile de 4 bin 500 TL ödeme yapılarak 3. Kez çıkarıldı. AKP ile birlikte 4 kez bedelli askerlik yasası yürürlüğe girmiş oldu. Son çıkarılan yasa ile birlikte de bedelli askerlik artık devamlı hale gelmiş oldu.

   SENEDE İKİ KEZ ZAM

   2011 yılında yürürlüğe giren bedelli askerlik yasası ile birlikte ücret 30 bin TL iken 2014 yılındaki yasa ile ücret 18 bin TL gibi bir rakama düşürülmüş oldu. O süreçte temel eğitimde verilmemiş oldu. Bedelini ödeyen herkes kışlada eğitim almadan askerlik görevini yapmış oldu. 2018 yılında ise bedelli askerlik 21 günlük temel eğitimle birlikte 15 bin TL oldu. 2019 yılında Haziran ayında çıkan yasa ile birlikte askerlik kalıcı hale geldi ve ücreti 31 bin 343 TL olup, eğitim süresi de 28 gün olarak belirlendi. Bedelli askerlik ücretine yapılan zam ise memur maaşlarına yapılan zamla orantılı olarak sene de iki kez yapılıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.