Ev kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

   29.07.2021
   Ev kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

   Düğün sezonun açılması ve üniversite kayıt döneminin gelmesi ile birlikte kiralık konut arayışlarında ciddi bir artış meydana geldi. Uzmanlar kiralık ev arayışı olan vatandaşların bu süreçte mağdur olmamaları adına önemli uyarılarda bulundu. Peki ev kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev kiralama da önemli olan kriterler nelerdir?

   Kiralık ev arayan kişilerin öncelikle taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip emlak ofislerini tercih etmesi gerekiyor. Aksi takdirde belli başlı mağduriyetler olabiliyor.

   Emlakçıların bu süreçte yer göstermek için ekstra ücret talep etmek gibi bir ayrıcalıklarının olmadığını kiralama sırasında ise en fazla bir kira bedeli ile birlikte KDV tutarını alabilirler.

   Ev kiralayacak kişilerin de bu bedeli emlakçıya elden değil banka yolu ile göndermeleri gerekir.

   Sözleşme sırasında mutlaka evin demirbaşları ile birlikte zam oranı da iyi bir şekilde belirlenmelidir.

   Zam oranı net olarak belirlendikten sonra demirbaşlar kontrol edilmeli çalışıp çalışmadığına bakılmalı varsa eşyaların ve mobilyaların fotoğrafları çekilerek sözleşmeye eklenmelidir.

   Başta İstanbul gibi büyük şehirlerde yeni yapıların yapılmaması tutulacak evlerin sınırlı olması nedeni ile talepte ciddi zorluk yaşanıyor olması kiraların artmasına neden olmaktadır.

   Ev ararken zorluk yaşayan pek çok vatandaş artık emlak ofislerine giderek isim yazdırıyor.

   Bu durumu fırsat bilen pek çok ev sahibi de kira miktarlarını artırmak için evde bulunan kiracıyı çıkarıp yenisini almak gibi bir arayışa girebiliyor. Bu nedenle evi kiralamadan önce kira sözleşmesinin her bir maddesini dikkatle okumak gerekir. Kiracının ekstra bir talebi var onu mutlaka sözleşmeye eklemesi gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.