Kimler işsizlik maaşından faydalanabiliyor?

   28.07.2021
   Kimler işsizlik maaşından faydalanabiliyor?

   Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar işsizlik maaşından faydalanabilecek mi? Binlerce çalışanın yakından takip ettiği kısa çalışma ödeneği alanların işsizlik maaşı alıp almayacağı büyük merak konusu oldu. İşte detaylar…

   Koronavirüs salgını ile birlikte hem işverenleri hem de çalışanları zor durumda bırakmamak adına hükümet tarafından verilen kısa çalışma ödeneğinden binlerce çalışan faydalandı. Peki kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişiler sonrasında işsiz kalmaları durumunda işsizlik maaşından da faydalanabilecek mi? Tekrar işsizlik maaşı almak için koşul bulunuyor mu? İşsizlik maaşından faydalanmak için hangi koşulları sağlıyor olmak gerekir?

   Kısa çalışma ödeneğine başvurma koşulu ile işsizlik maaşından faydalanma koşulu normal şartlarda aynıydı. Ancak koronavirüs salgını ile birlikte bu şartlarda biraz kolaylık sağlanmış oldu.

   Son 3yıl içerisinde en az 450 prim günü olan ve son 60 günlük iş sözleşmesi aktif olan çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanabildiler. Ancak bazı çalışanlar son 3 yıl içerisinde az 600 gün primi ile 120 gün iş sözleşmesi ile birlikte işsizlik maaşı hakkına sahip olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanabildiler. Veya son 120 gün iş sözleşmesi olmadığı halde son 60 gün iş sözleşmesi olanlarda işsizlik maaşı hakkı yokken kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış oldular.

   Kısa çalışma ödeneği alan çalışan eğer işsizlik maaşı alma hakkına da sahipse kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı süre işsizlik maaşı alacağı süreden kesilmektedir.

   Yani bir çalışan kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı tarihte 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanırsa 3 boyunca da kısa çalışma ödeneği alırsa işsizlik maaşı alma süresi 7 aya düşmektedir.

   Kısa çalışma ödeneğinden böylece miktar olarak de süre olarak işsizlik maaşından düşüyor. Böylece çalışanın aldığı maddi miktarda kayıp olmuyor sadece işsizlik maaşından alacağı süre azalmaktadır.

   Ancak cumhurbaşkanlığı son karar namesine göre koronavirüs nedeni ile kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışanlar kısa çalışma aldıkları süre işsizlik ödeneklerinden düşmemiş olacak.

   İşsizlikten faydalanmada çıkış nedeni önemli emeklilik koşulu ile işten ayrılan, yaş dışı diğer nedenlerle istifa eden kişiler, prim şartlarını sağlıyor olsa bile işsizlik maaşından faydalanamamaktadır.

   Ancak kısa çalışmaya gidilen işyerinde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan işçi, işsizlik sigortasından maaş almaya da hak kazanmış olduğu için kısa çalışma süresi sonunda istifa etse ya da işsizlik maaşı hak etmeyecek şekilde işten ayrılsa bile işsizlik ödeneği alabiliyor. Bu istisna kısa çalışma ödeneği alan kişilerin işsizlik maaşı alması için fesih şartını ortadan kaldırmış oluyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.