Ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

   28.07.2021
   Ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

   Ev sahibi olmak pek çok vatandaşın hayali, ister yatırımlık olsun isterse de kira da oturmak amacı ile olsun çeşitli nedenler ev sahibi olmak için dikkat edilmesi gereken kriterler var. Peki ev almak için nelere dikkat etmek gerekir?

   Ev alma hayali kuruyor ve aradığınız evi bulduğunuzu düşünüyorsanız birkaç noktaya dikkatle bakmak gerekecek. Peki bir ev alırken tüm detaylarını incelediniz mi ve yeterince masaya yatırdınız mı?

   Bu sorulara yanıt bulmak doğru bir eve sahip olmak için çok önemli. Bu süreçte yorgunluk ve heyecanın doğru karar vermekte etkili olabilir ve bazı noktaların gözden kaçırmanıza yol açabilir.

   Ev alırken öncelik olarak alınacak evin kimliği sayılan Tapu Belgesi detaylı olarak incelenebilir.

   Tapu da yer alan evin büyüklüğü, konumu ve yaş gibi bilgilerin size verilen bilgilerle aynı olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

   Tüm bununla birlikte konut sahibi veya sahiplerinin kim olduğu kullanın hakkının olup olmadığı ile ilgili incelemeler yapılabilir.

   Aynı zamanda projeye uygunluğunu gösteren iskan belgesi de mutlaka talep edilmesi gereken belgelerin başında gelir.

   Genellikle ev alırken satıcılar tarafından konutun büyüklüğü ile ilgili farklı bilgiler bulunuyor.

   Asansör boşluğu bile ev eklenerek brüt metrekare söylenebiliyor bu konu da dikkatli olup evin net metrekaresi yani kullanıma uygun olan alan öğrenilmeli.

   Deprem ülkesi olmamız nedeni ile deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı sorulmalı.

   Ev alırken dikkat edilmesi gereken bir başka detay ise konutun çevresel değeri.

   Sağlık ve eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, ulaşım noktalarına yakınlığı o konutun değerini belirler.

   Gelişmekte olan bir ilçede veya zaten merkezi konumda olan bir muhitte ev almayı seçebilirsiniz. Bu konuları göz önünde bulundurursanız eviniz her zaman değer kazanır.

   Bir önceki ikamet eden kişi ile iletişime geçerek evde rutubet sorunu, tesisat sorunları, komşularla problem, gürültü sorunu gibi yaşamadan anlayamayacağınız sıkıntılar olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu konularda evi birkaç kez ziyaret ederek kendi kontrollerinizi de yapabilirsiniz.

   En önemli unsurlardan biri de evin size sıcak gelmesi bir eve ısınınca eve alışması binaya alışması ve ile ilçeye alışmakta o kadar hızlı olacaktır.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.