Fındık fiyatları belli oldu mu?

   Fındık fiyatları belli oldu mu?

   Karadeniz’de fındık hasatının da başlaması ile birlikte üreticilerin merakla beklediği fındık fiyatları ne oldu? 2021 fındık fiyatları nedir? Fiskobirlik Başkanı tarafından fındık fiyatları ile ilgili açıklama geldi. İşte 2021 fındık fiyatları…

   Fındıkta hasatın başlaması ile birlikte üreticinin gözü kulağı fındık fiyatları ile ilgili yapılacak açıklamada. Bu sene verilecek rakam üreticiyi memnun edecek mi? büyük merak konusu. Fındık fiyatları ile ilgili konuşmayı Fiskobirlik yönetim kurulu başkanı Lütfi Bayraktar yaptı. Başkan Bayraktar yaptığı açıklamada “Eğer dünyada tekel üreticisi konumundayken, her yıl rekolteye bağlı piyasada oluşacak bir fiyat beklentisine gidiliyorsa yeteri kadar baskın rol üstlenemiyoruz demektir. Birbirinden farklı açıklanan rekolte tahminlerine göre fiyat belirlenmemelidir” sözlerine yer verdi.

   Rekolteye bağlı olarak belirlenen fiyatların ülkemizde fındık sektöründe bir baskın rol olmadığı anlamına geldiğini ifade eden Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Başkanı Lütfi Bayraktar, fındıkta tekel olan bir ülkenin rekolte üzerinden tahmini olarak bir fiyat belirlememesi gerektiğini ifade ediyor.

   Her sezon öncesinde fındıkta belli bir takım fiyat tahminlerinin olduğunu bu durumun da belirsizliğe neden olduğunu ifade eden Başkan Bayraktar, her sene bir rekolte tahmini yapıldığını ve bunun üzerinden de yüzde 7 oranında bir yanılma olabildiğini ifade ediyor. Bu sene de her sene olduğu gibi tespitin yapıldığını ve yüksek rakamlarda bir tespitin olmadığını belirtti.

   Eğer fındıkta tekel olup en iyi üretici konumunda olduğumuzu ifade ediyorsa rekolte üzerinden fiyat tahmininin yapılmaması gerektiğini söyleyen Bayraktar, fiyatı belirleyen unsurun rekolte değil en büyük fındık üreticisi olarak biz olmalıyız dedi. Birbirinden farklı olarak açıklanan tahminlere göre fındık piyasası belirlenmemeli.

   Müdahale alım yapan herhangi bir kurumun aldığı ürünün aldığı rakamın altında satmasının uygun olmadığını dile getiren Bayraktar, fındıka müdahale kurumun TMO olduğunu ve geçen yıl aldığı rakamın altına arz ettiğini ifade etti. Bu durumun meydana gelmesinin kurumu zedeleyeceğini ifade ediyor. Geçen yıl üreticiden 22.5 TL’ye aldığı fındığı tüketiciye daha sonra 20 TL’nin altında satmak zorunda kaldığı biliniyor. O zaman da bu durum kurumu müdahale kurum olmanın dışına çıkarıyor.

   Bu sene 2021 yılında fındık fiyatlarının ise henüz kesin bir rakam belirlenmemiş olup. Türkiye Ziraat Odası Birliği tarafından olması gereken taban fiyatın 30 TL ve civarı beklentisi var. Önümüzdeki haftalarda net rakamın açıklanacağı biliniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.