7326 sayılı kanun borç yapılandırması nasıl yapılır?

   17.07.2021
   7326 sayılı kanun borç yapılandırması nasıl yapılır?

   Milyonlarca vatandaşların dört gözle beklediği  borç yapılandırmasında kapsam genişlemesine gidildi. Koronavirüs salgının ülke ekonomisine etkisini en aza indirmek amacı ile üretimi korumak ve vatandaşların salgından etkisini en aza indirmek amacı ile TBMM tarafından kabul edildi. Peki kimler bu yasadan faydalanabiliyor?

   Yapılandırma ile ilgili başvuruları milyonlarca vatandaşlar ilgileniyor. Borç yapılandırmasından faydalanmak isteyen vatandaşlar başvurularını Gelir İdari Başkanlığı (GİB) üzerinden yapabileceği gibi e-Devlet üzerinden de başvurularını yapabiliyorlar. Yapılandırılması yapılan borçların ilk taksitini ödeme seçeneği olacağı gibi 18 eşit taksite bölme imkanı da bulunuyor. İlk taksiti ödeme süresi 30 Eylül tarihinde sona erecek.

   BAŞVURU NE ZAMAN SONA ERECEK?

   Resmi gazetede yayımlanması ile birlikte Yeniden yapılandırma başvuru ekranı Hazine ve Maliye Bakanlığının, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği gündeme geldi. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen borçlular 31 Ağustos tarihine kadar başvurularını yapabilecekler. Başvurular ise Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi, E-Devlet sistemi ve vergi daireleri üzerinden yapılabiliyor.

   Birden fazla vergi dairesine borcu olan vatandaşların da kanundan yararlanmak için talepte bulunması gerekiyor. Her bir vergi dairesi için de ayrı ayrı başvuru da bulunması gerekiyor.

   EN FAZLA TAKSİT SAYISI

   Yapılandırma borçlarının ilk taksit ödeme süreci içinde tamamen ya da ikişer aylık dönemlerde halinde en fazla 18 eşit taksit ödeme imkanı bulunuyor. İlk taksit ödeme süresi de 30 Eylül 2021 tarihinde mesai birinde sona ermiş olacak. En fazla taksit sayısı 18 olarak belirlenmiş olup daha az taksit seçeneği de bulunuyor. 6, 9 ve 12 taksit imkanı da bulunuyor.

   Kanuna göre yapılan yapılandırma sonucunda ödenecek olan borcun ödemesi kredi kartı ile yapılacağı gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödemeler gerçekleştirmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.