Xiaomi Apple’ı tahtından etti

   16.07.2021
   Xiaomi Apple’ı tahtından etti

   Strateji ve analiz firması olan Canalys tarafından yapılan rapora göre Xiaomi ürettiği telefon sayısı ile 2021 yılın ikinci çeyreğinde Apple’ı geçerek Samsung’dan sonra dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi seviyesine çıktı.

   Strateji ve analiz firması Canalys tarafından yayımlanan yeni rapora göre Çinli akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, ikinci çeyrekte yüzde 17’lik Pazar payına ulaşarak ilk sırayı bırakmayan Apple’ı geçmiş oldu. Xiaomi bu Pazar payı ile birlikte Samsung’un ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu.

   Raporda yer alan verilere göre bu senenin ikinci çeyreğinde Xiaomi’nin küresel akıllı telefon sevkiyatlarındaki payı yüzde 17’ye ulaştı. Sahip olduğu bu oranla birlikte şirket, ünlü akıllı telefon üreticisi Apple’ı da geri de bırakarak Samsung’dan sonra en büyük akıllı telefon üreticileri sıralamasında ikinci olmayı başardı.

   Güney Koreli bir şirket olan Samsung, en büyük akıllı telefon üreticisi pazarındaki yüzde 19’lık pay ile zirvedeki yerini korumaya devam ederken ABD’li dev şirket Apple’ın bu pazardaki payı ise yüzde 14’te kalmayı sürdürdü.

   2021’DE EN BÜYÜK ARTIŞI SAĞLADI

   Raporda yer alan bilgilere göre Xiaomi bu sene sevkiyatlarını Batı Avrupa’da yüzde 50, Afrika’da yüzde 150, Latin Amerika’da yüzde 300 artırdığını ifade etti.

   Çinli akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi senelik akıllı telefon sevkiyatında Samsung’un yüzde 15 ve Apple’un yüzde 1’lik büyümesine rağmen yüzde 83 oranında bir büyüme gösterdi.

   HUAWEI

   Küresel akıllı telefon pazarında uzun zamandır en çok zirveye sahip olan isimler Apple ve Samsung olduğu biliniyor. Xiaomi’nin yükselişinde Huawei’ye karşılık ABD baskısının da olduğu biliniyor. Baskı ve engellemeler göz önüne alındığında Çinli üretici Huawei’nin Pazar payı son yıllarda çok büyük bir düşüş gösterdi.

   ÜST SEGMENTTE DE YER ALIYOR

   Apple telefon fiyatlarına göre Xiaomi’nin telefon fiyatları ortalama yüzde 75 oranında daha ucuz. Şirket Apple’a oranla her segmentte uygun telefon çıkararak kitlesel hareket ediyor.

   Son dönemde yaptığı üst segment üretimlerle birlikte o pazara da girmeyi hedeflediğini görüyoruz. Geçtiğimiz dönemde şirket tarafından 1000 dolarlık ve 1545 dolarlık iki telefon piyasaya sürdüğünü biliyoruz. Aynı şekilde Oppo ve Vivo da üst düzey telefon pazarına girmeye çalışan üreticiler arasında.

   Şirket üretiminin çoğunu akıllı telefonlar oluştursa da yeni iş alanlarına da girmek istiyor. Yeni bir elektrikli araç işletmesi kurmak gibi hedeflerinin olduğu biliniyor.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.