Kredi yapılandırmasında yeni dönem

   15.07.2021
   Kredi yapılandırmasında yeni dönem

   Kredi borcu olan vatandaşlar için getirilen ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’ uygulaması Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile iki yıl daha uzatılması kararına varıldı. Peki bu karardan kimler etkileniyor? Kimler kredi yapılandırılmasında faydalanabilecek? İşte Finansal Yeniden Yapılandırma ile ilgili tüm detaylar…

   Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’ uygulamasında sürenin 2 yıl daha uzatılması kararın gidildi.

   Bankacılık Kanunu’na 2019 yılında eklenen bir madde ile birlikte borçlu kişiye çeşitli alternatif ödeme imkanları uygulaması süresi 2023 yılına kadar uzatılmış oldu.

   Bu uygulamaya göre borçlu ve alacaklı arasında olan anlaşmaya göre kredileri yenilemek, kredi vadelerini uzatmak, kredileri yenilemek, ilave kredi vermek, anapara, temerrüt faizi, faiz, kar payları ve gecikme cezaları ile kredi ilişkisinden meydana gelen diğer her türlü alacağı indirmek ya da bunlardan kısmen ya da tamamen vazgeçmek gibi imkanlar sağlıyor.

   UZATILMA KARARI ALINDI

   Uygulama 19 Temmuz 2019 tarihinde 2 yıllık süre için yürürlüğe girmişti. Uygulama kapsamında banka ya da finansal kurumlara kredi borcu olanlar ve borçlarını ödemeye niyetli olan fakat gelir-gider dengesi bozulduğu için yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirketlere borç yapılandırma imkanı sağlamak bulunuyor.

   Yasa da bulunan ilgili madde cumhurbaşkanı tarafından 2 yıl daha uzatma yetkisi bulunuyor. Uygulamanın süresinin dolmasına 4 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yeniden 2 yıl daha uzatılmasına karar verildi.

   Mevcut kredi borcu olan ve ödemesini geciktiren vatandaşlar için son derece güzel bir uygulama olan bu sistemin, pandemi sürecinin de araya girmesi ile birlikte uzatılmış olması son derece önemli bir adım oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.