2021 Yer fıstığı fiyatlarında son durum

   2021 Yer fıstığı fiyatlarında son durum

   Adana ülkemizin yer fıstığı üretiminin yüzde 60 kadarını karşılıyor. Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru bakanlıktan yer fıstığı fiyatları ile ilgili beklentilerini aktardı. Peki 2021 yer fıstığı fiyatları ne oldu? Üreticiden yer fıstığı fiyatları ne kadar?

   Yer fıstığı haşatının yaklaştığı Adana’da üreticileri yer fıstığı fiyatlarında olacak artış miktarı kaygısı almaya başladı. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru bu kaygılarla birlikte çözüm önerilerini dile getirirken Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da konu ile ilgili destek beklediklerini ifade etti.

   Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Doğu, ülke genelinde çoğunlukta çerez olarak tüketilen ancak bunun yanı sıra önemli bir ham yağ kaynağı olan yer fıstığının, birinci ve ikinci olarak en fazla Karataş ilçesinin sahil kesiminde ekildiğini ve ekim alanlarının son on yılda 2,5 kat artarak Adana’daki üretimin 100 bin tonu geçtiğini bildirdi.

   2020 yılın hasat zamanı üreticiden 12 ile 13 TL arası alına yer fıstığı, bu yıl hasat döneminin de yaklaşması ile üretimde de meydana elen artışlara ve piyasa fiyatlarında meydana gelen 6-7 TL’lik düşüşler de göz önüne alındığında üreticilerin bazı kaygılar yaşadığını ifade eden Başkan Mutlu, hasadın yaklaşması ile birlikte depoda olan malları satmak için fiyatların bu kadar gerilemesi yeni mahsulde de düşük fiyatın uygulanacağı endişesinin taşıdıklarını belirtti.

   ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR

   Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin fiyat açıklayıp üreticilere destek olmasını beklediklerini ifade eden Başkan Mutlu Doğru, “Ekim alanları her yıl artan yer fıstığı için ileriki yıllarda çiftçimizin kara gün dostu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de yer fıstığını alım kampanyasına eklemesi çiftçimizin beklentisidir. Toprak sağlığı için iyi bir münavebe bitkisi olan yer fıstığı ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması amacıyla kayıt altına alınarak fiyat fark desteğiyle de desteklenmelidir.” Sözlerine yer verdi.

   BEKLENTİ 14,5 TL

   Üretim maliyetlerinde meydana gelen artışla birlikte bu yıl Kg başına 14,50 TL civarında alınmasının uygun olacağını bildiren Başkan Doğru, bu konuda Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ve bölge milletvekillerinin desteklerine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Başkan Doğru, kalem kalem yer fıstığı maliyetlerini açıkladı. İşte yer fıstığı maliyetleri:

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.