Sosyal destek ön başvurusu nasıl yapılır?

   09.07.2021
   Sosyal destek ön başvurusu nasıl yapılır?

   Koronavirüs salgını ile birlikte kapanma sürecinde zorluk yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini azaltmak amacı ile ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı tarafından 1.100 TL yardım yapılacak. İlgili bakanlık destek başvurusu ile ilgili detaylı bilgiyi e-Devlet üzerinden yayımladı. Peki destekten faydalanmak için ne yapmak gerekir? Pandemi destek başvurusu nasıl yapılır? İşte sosyal destek ön başvuru formu ile ilgili tüm detaylar…

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek başvurusu ile ilgili açıklamada e-Devlet Kapısı üzerinden daha önce yapılan başvurulara göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilmiş olan ve hak sahipliği kriterleri devam eden hanelere, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın, hane başı 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi hazırlanmıştır.

   KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

   Pandemi Sosyal Destek Programı Faz1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanan kişiler, İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar, 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar, 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,           Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler), İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

   NASIL BAŞVURU YAPILIR?

   E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sistemde yer alan ‘Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu’ sayfasına giriş yapıp. Sayfaya girince TC kimlik numarası ile birlikte şifre isteyecektir. Kimlik numarası ve şifre girildikten sonra aşağıdaki işlemleri yapmak gerekecektir.

   İşte yapılacak işlemler;

   – T.C. Kimlik No ve ad soyadı 1. maddede otomatikman oluşmaktadır.

   – 2. maddede resmi ikamet adresiniz otomatikman oluşmaktadır. Şayet yeni ikamet adresiniz varsa, e-Devlet “Adres Bilgilerim” sayfasında güncelleyebilirsiniz.

   – 3. maddede doğum tarihi ve cinsiyetiniz yer almaktadır.

   – 4. maddede medeni durumunuz ve çocuk sayınız yer almaktadır. Medeni durumu değiştirilemez ancak çocuk sayısında güncelleme yapabilirsiniz.

   – 5. maddede cep telefonu numara bilgileri yer almaktadır. Yeni cep numaranız varsa şayet, “İletişim seçeneklerim” sayfasında güncelleyebilirsiniz.

   – 6. maddede “Halihazırda çalışıyor musunuz” sorusu yer almaktadır. Evet veya hayır butonuna basabilirsiniz.

   – 7. maddede “Sosyal yardım alıyor musunuz?” sorusu yer almaktadır. Evet veya hayır butonuna basabilirsiniz.

   – 8. maddede “Kirada mı oturuyorsunuz?” sorusu yer almaktadır. Evet veya hayır butonuna basabilirsiniz.

   – 9. maddede “En son gelen fatura tutarlarınız nedir?” sorusu yer almaktadır. Sorunun altında “Elektrik, su, doğalgaz” son faturaları yazınız.

   – 10. maddede “Kendiniz hariç hanenizde kalan toplam kişi sayısı nedir?” sorusu yer almaktadır. Hanede kaç kişi yaşıyorsa, kişi sayısını belirtiniz.

   – 11. maddede “Hanenizin aylık toplam geliri nedir?” sorusu yer almaktadır. Toplam geliri yazınız.

   – 12. maddede “Herhangi bir birikiminiz var mı?” sorusu yer almaktadır. Evet veya hayır butonuna basabilirsiniz.

   – 13. maddede “Banka Hesabınız Var mı?” sorusu yer almaktadır. Evet veya hayır butonuna basabilirsiniz.

   – 14. maddede “Pandemi Sosyal Destek Programına başvuru sebebinizi açıklayınız” yer almaktadır. 500 karakter içinde sebebi yazınız.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.