2021 Temmuz kira zam oranı ne kadar?

   05.07.2021
   2021 Temmuz kira zam oranı ne kadar?

   2021 yılının ilk yarısının sona ermesi ile birlikte TÜİK tarafından enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon verilerine göre peki Temmuz ayı kira zam oranı ne kadar oldu? İşte 2021 Temmuz ayı kira zam oranı…

   Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen enflasyon verilerine göre de 2021 Temmuz ayı kira zam oranı da belli oldu.

   İçindekiler

   KİRA ZAM ORANI YÜZDE 14,55

   Haziran ayı içerisinde tüketici enflasyonu yıllık yüzde 17,53 olarak gerçekleşti. TÜFE kira artışından önemli bir ölçüt olarak kabul ediliyor. TÜFE’nin de 12 aylık ortalaması baz alındığında yüzde 14,55 gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak da 2021 Temmuz ayı kira zam oranı da yüzde 14,55 olarak gerçekleştirilebilecek.

   EN FAZLA ZAM ORANI NE KADAR?

   YEP ile yapılan düzenlemeye göre resmi olarak yapılacak kira zam oranı son 12 aylık TÜFE’nin ortalaması baz alınarak yapılacak.

   TÜİK tarafından her ay enflasyon rakamları açıklanıyor bu rakamlara göre 12 aylık TÜFE ortalamasına göre ev sahipleri tarafından kiracılarına uygulanacak resmi kira zam oranı tavanıdır. Yani bir ev sahibi kiracısına en fazla bu oranda zam yapabilecek daha fazla yapamayacak.

   Hesaplanan oranın üzerinden kira zammı yapılması yasal olarak mümkün olmayıp, kira sözleşmesi üzerinde bir madde yer alıyor ve taraflar bu maddeyi imzaladılarsa ya da rakamın altında bir zam yapılmasına izin veriliyor. Yasal olarak TÜFE oranına göre zam yapılacak olup altında zam yapılmasına da izin verilmektedir.

   YASAL KİRA ZAM ORANI NE DEMEK?

   Borçlar kanuna göre kira artışından ev sahiplerinin kiracılarına uygulaması gereken yasal zam oranı son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyor. Ancak yapılan yeni düzenlemeye göre ise artık kira artışlarından 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) göre hesaplama yapılacak. Ev sahibi ve kiracı uzlaşmaya varır ve anlaşırlarsa bu rakamın altında bir zamda yapabilirler. Ancak bu rakamın üzerinde bir artışın olması söz konusu olamaz. En fazla yapılacak zam oranı son 12 aylık TÜFE oranı baz alınarak uygulanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.