Akaryakıt sektörüne ÖTV zammı

   04.07.2021
   Akaryakıt sektörüne ÖTV zammı

   Dolarda ve petrolde meydana gelen artışın akaryakıtların zamlarının bir bölümü ÖTV’den karşılanıyor. Fakat LPG en yapılan zam ÖTV’nin sıfırlanmasına yol açtı. Buna bağlı olarak benzin ve motorinde de ÖTV gerilemiş oldu. Peki akaryakıta ne kadar zam yapılır? İşte beklenen zam oranı…

   Akaryakıt kaynakları tarafından yapılan açıklamada eşel mobil sistemi nedeni ile normale oranla büyük oranda vergi kaybının meydana gelmesi ile Maliye tarafından kısa sürede motorin, benzin ve LPG’ye 50’şer kuruşluk ÖTV artışına gitmesini bekledikleri ifade ediliyor.

   En son benzer örnek 20 Mayıs tarihinde meydana gelmişti ve Maliye ÖTV’de yaşanan kaybı telafi etmek için her üç akaryakıt ürününde de 50’şer kuruşluk ÖTV zammı yaptığını duyurmuştu.

   LPG’DE SIFIRLANDI

   Temmuz ayının girmesi ile birlikte zamlar peş peşe geldi. İlk olarak doğalgaz ve elektriğe zam yapıldı ve bunlarla birlikte yine zamanlanan ürünlerden biri de LPG oldu.

   LPG’de litre fiyatı 64 kuruş zam alırken yapılan zammın 39 kurulu pompa fiyatı olarak yansırken, 25 kuruşu ise eşel mobil uygulaması kapsamında ÖTV’den düşüldü.

   Yapılan son zam ile birlikte LPG’de ÖTV oranı sıfırlanmış oldu. Eşel mobil sisteminden önce geçen yol LPG’de litre başına ÖTV oranı 1.75 TL’ydi.

   MOTORİN VE BENZİNDE DE ÖTV GERİLEDİ

   Kurşunsuz benzinde normal zamanda ÖTV oranı litre başına 2,52 TL’ye kadar çıkmışken, şimdi bu tutar 83 kuruşa kadar gerilemiş oldu. Motorinde ise ÖTV oranı öncesinde 2,05 TL’ye kadar çıkmışken şimdi bu tutar 71 kuruşa kadar gerilemiş oldu.

   Buna bağlı olarak LPG’de ÖTV’nin sıfırlanması ve motorinle benzinde de ÖTV zammının olması bekleniyor.

   ARAÇLARIN YÜZDE 36’sı LPG’li

   TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de kayıtlı 13,4 milyon otomobil bulunuyor. Kayıtlı araçların ise yüzde 36,3ü yani 4 milyon 859 bin kadarı yakıt olarak LPG kullanıyor.

   Geri kalan otomobillerin ise yüzde 38,9 en büyük çoğunluk ile 5.1 milyon otomobil dizel kullanıyorken, yüzde 24,9 yani 3,3 milyon araç ise benzin kullanmaktadır.

   EŞEL MOBİL SİSTEM

   Eşel mobil sistemi, Akaryakıt (benzin, motorin ve LPG) fiyatları için uygulanıyor. Yani akaryakıt ürünlerinde ki fiyat artışlarını dengelemek amacı ile kullanıyor. Özel tüketim vergisine bağlı ürünlerde meydana gelen fiyat artış ve azalışlarına bağlı olarak ters orantılı olarak şekilde fiyatların artıp ya da azalmasına yardımcı olan bir sistem.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.