Doğalgaz ve elektriğe zam!

   01.07.2021
   Doğalgaz ve elektriğe zam!

   2021 yılında Temmuz ayına kadar her ay yüzde 1 oranında artış meydana gelen doğalgaz fiyatlarına büyük zam yapıldı. Konut doğalgaz tüketiminde 1 Temmuz itibari ile yüzde 12 oranında büyük bir zam meydana geldi.

   Temmuz ayına yönelik fiyat tarifesini Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) tarafından resmi internet sitesinde yayımlandı. Yeni tarifeye ile birlikte konut tüketiminde yüzde 12 oranında zam yapılırken sanayi ve elektirik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.

   Buna bağlı olarak BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 1488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1783 lira 35 kuruş olarak güncellenmiş oldu.

   Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğalgaz için uygulanan fiyat oranı ise yüzde 20’lık artışla birlikte 2 bin 60 oldu.

   Doğalgaz fiyatlarında tarifeler aylık olarak hesaplanması yapılıyor. 2021 yılının başlaması ile birlikte her ay yüzde 1 oranında konutların doğalgaz tüketimlerine zam yapıldı. Ancak temmuz ayının girmesi ile birlikte yeni zam oranın yüzde 12 olduğu açıklandı.

   ELEKTRİĞE ZAM!

   1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yönelik olarak zam yapıldığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamada yüzde 15 oranından zam olacağı bunun nedenin ise maliyet artışları nedeni ile tarifelerde değişikliğin olduğu ifade edildi.

   Elektrik üretiminde meydana gelen maliyet artışlarına bağlı olarak 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başlamak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılacağı EPDK tarafından duyuruldu.

   Buna bağlı olarak 1 Temmuz tarihinden itibaren mesken aboneleri için 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için tüm fon ve vergiler dahil 91,56 TL ödeme yapılacak.

   1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren hem elektrik hem de doğalgaz da zam olacağının duyurusu yapıldı. Doğalgazda yapılan zam oranı yüzde 12 iken elektrikte yapılan zam oranı ise yüzde 15 olduğu duyuruldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.