Varlık Barışı’nda başvuru süresi bitti mi?

   Varlık Barışı’nda başvuru süresi bitti mi?

   Varlık Barışı’nda başvuru sürelerinin bitip bitmediği, sürenin ne zaman biteceği ve başvuru sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. Varlık Barışı’na dair Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

   Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’de değerlendirmek üzere geçtiğimiz yıl başlatılan Varlık Barışı uygulamasında başvuru süresinin sonuna yaklaşıldı. Peki, Varlık Barışı başvuru süresi bitti mi? Varlık Barışı başvuru süresi uzatıldı mı? İşte konuya dair detaylar…

   VARLIK BARIŞI BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI MI?

   Varlık Barışı başvuru süresine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’de değerlendirmek üzere başlatılan Varlık Barışı uygulamasında yararlanmak isteyen vatandaşlar için başvuru süresi 6 ay daha uzatıldı.
   Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildirilmesine ilişkin süre bugün itibarıyla doluyordu. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte belirlenen tarihe kadar varlıklarını bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

   Öte yandan, söz konusu varlıkların, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin kapatılmasında kullanılması için tanınan sürenin de 6 ay uzatılması sağlanmış oldu.

   Ayrıca gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye’de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin sürede de 6 ay uzatmaya gidildi.
   Bu varlıkların, dönem kazancının tespitinde dikkate alınmaksızın kanuni defterlere kaydı için de 6 ay daha süre tanındı.

   VARLIK BARIŞI UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

   Varlık Barışı uygulaması, 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla başladı. Varlık barışı başvurusu için belli bir süre konulmuşsa da bu sürenin bitimine yakın tarihlerde tekrar uzatmalara gidildi. Normal şartlarda 30 Haziran yani bugün itibarıyla bitecek olan başvuru süresi 6 ay daha uzatılmış oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.