İşte çıkarma yasağı bitiyor! İşten çıkartılanlar nelere dikkat etmeli?

   29.06.2021
   İşte çıkarma yasağı bitiyor! İşten çıkartılanlar nelere dikkat etmeli?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla 17 Nisan 2020 tarihinde başlayan işten çıkarma yasağı 30 Haziran tarihinde sona eriyor. Yasağın bitmesiyle birlikte işten çıkarmalarda artış yaşanması bekleniyor.

   İşte çıkarma yasağının sona ermesiyle birlikte binlerce çalışanın işten çıkartılacağı ön görülüyor. İşsiz kalma endişesi yaşayan milyonlarca çalışan, haklarının ne olduğunu, işe iade davası açıp açamayacaklarını ve bundan sonraki süreçte neler yapabileceklerini araştırıyor. İş Kanunu’na göre işe iade davası açmak mümkün. Peki, işten çıkartılan herkes işe iade davası açabilir mi? İşe iade davasının kaç gün içinde açılması gerekir? Zaman aşımı süresi ne zaman başlar? İşveren işe iade edilen işçiyi başka bir yerde çalıştırabilir mi? İşe başlatmama tazminatı ne kadardır? İşte Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın konuya dair yaptığı haberin detaylar…

   Pandemi dolayısıyla geçtiğimiz yıl İş Kanunu’na eklenen geçici 10. madde ile 17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere işten çıkarma yasağı getirildi. Söz konusu madde ile işveren, ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş yerinin herhangi bir nedenle kapanması veya faaliyetinin sona ermesi gibi sebepler hariç olmak üzere işçisini işten çıkaramayacak. Bu yasak başlangıçta 3 ay süreyle konuldu ancak Cumhurbaşkanı kararıyla defalarca uzatıldı. Son uzatma kararı ile birlikte bu yasak 30 Haziran itibarıyla sona eriyor. Yasağın sona ermesiyle birlikte binlerce çalışanın işten çıkartılmasından endişe ediliyor.

   İŞTEN ÇIKARTILAN İŞÇİLER İŞE İADE DAVASI AÇABİLİR Mİ?

   Yasağın kalkmasıyla birlikte işten çıkartılan işçiler, işverenin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, diğer alacakların eksik ödenmesi veya işe iade için dava açabiliyor. İşçi ile işveren arasındaki davalarda, dava açmadan önce ilk olarak arabulucuya başvurma zorunluluğu bulunuyor. Arabulucuda uzlaşma sağlanamazsa, mahkemelere başvuru yolu açılıyor. Arabulucuda anlaşma sağlanamadığına dair tutulan son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içinde iş mahkemesinde dava açılması gerekiyor.

   ARABULUCUYA NE ZAMAN BAŞVURUDA BULUNULMASI GEREKİYOR?

   İşten çıkartılan çalışanın, işe iade için arabulucuya 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Bu 30 günlük zamanaşımı süresi ise, işverenin iş akdini feshettiğine dair bildirimi yaptığı gün başlar. Bunu bir örnekle anlatacak olursak şöyle diyebiliriz.

   Örneğin, işveren işçiye 1 Temmuz’da bildirimde bulunarak 15 Temmuz’dan geçerli olmak üzere iş akdini feshederse söz konusu 30 günlük süre 1 Temmuz tarihinden itibaren başlar.

   İşe iade davası açılabilmesi için de bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor. Öncelikle işe iade davası açabilmek için söz konusu iş yerinde en az 30 işçinin çalıştırılıyor olması ve işçinin en az 6 aylık kıdeminin olması gerekiyor.
   İşverenin aynı iş kolunda birden fazla iş yerinin bulunması halinde ise iş yerinde çalışan işçi sayısı, tüm iş yerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir.
   İşçinin 6 aylık kıdemi ise, aynı işverenin aynı veya değişik iş yerlerinde geçen süreleri birleştirilerek hesaplanır.

   İŞE İADEYİ KAZANAN İŞÇİ NE YAPMALI?

   İşe iade davası açıp davayı kazanan işçi, mahkeme kararının tebliğ edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde işe başlamak için işverene yazılı olarak başvuruda bulunması gerekir. İşveren ise işçiyi en geç 30 gün içerisinde işe başlatması gerekir. İşveren işe iadeyi kazanan işçiye, boşta geçen sürelerin 4 aya kadar olan kısmına ait ücreti her durumda ödenir.
   İşverenin işe başlama talebini inkâr etme riskine karşı işe başlama talebinin noter aracılığıyla yapılmasında yarar olacaktır.

   İŞVEREN İŞÇİYİ İŞE BAŞLATMAZSA NE OLUR?

   İşveren, işe başlama talebinde bulunan işçiyi 30 gün içinde işe başlatmazsa 4 aydan 8 aya kadar ücret tutarında işe başlatmama tazminatı öder. Ödenecek tazminatın miktarına hakim veya arabulucu karar verir.
   Diğer yandan işçiyi işe başlatmayan işveren, işe başlatmama tazminatının yanı sıra ihbar ve kıdem tazminatını da ödemek durumunda kalır.
   İşveren işçiyi tekrar işe alıp normal çalışmaya devam ettirirse sadece boşta geçen süreye ilişkin ücreti öder.
   İşveren daha önce ihbar ve kıdem tazminatı ödemişse, işe başlatılan işçi bu tazminatları işe başladığında iade eder.

   İŞVEREN İŞÇİYİ BAŞKA YERDE ÇALIŞTIRABİLİR Mİ?

   İşveren, işe iade davasını kazanan işçiyi farklı bir birimde veya farklı yerleşim yerindeki şubesinde çalışmaya zorlayamaz. İşçinin eski işine başlatılması gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.