Haziran ayında açlık sınırı ne kadar oldu?

   29.06.2021
   Haziran ayında açlık sınırı ne kadar oldu?

   Türkiye’de ekonomik olarak kötüye gidiş, pandeminin etkisi ve Kur’daki yükselişlerle birlikte daha da kötü bir duruma gelmiştir. Bu da aile başına düşen gelirin azalmasına ve açlık sınırında olan ailelerin sayısının artmasına neden olmaktadır.

   Türk-İş her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarının Haziran 2021 sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Haziran 2021’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.865 lira oldu. Peki, Türkiye’de Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı ne oldu? Bir ailenin aylık geçim tutarı ne kadar? Hangi ürünler pahalandı ve yoksulluğa etki eden ürünler hangileri? Konuya dair detaylar haberimizde…

   HAZİRAN 2021’DE AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI NE KADAR OLDU?

   Türk-İş, Türkiye’de çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” Haziran 2021 sonuçlarını açıkladı.
   Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Haziran ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 2 bin 865 lira olarak hesaplanmıştır.

   Gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 9 bin 332 lira olarak hesaplanmıştır.
   Diğer yandan bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 3 bin 473 lira olarak hesaplanmıştır.
   Yukarıda ortaya çıkan rakamlara göre, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,22 artış göstermiştir.

   GIDA FİYATLARINDA ARTIŞ NE KADAR OLDU?

   2021 yılının ilk 6 ayında fiyatlardaki artış yüzde 10,61 olurken, gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla gerçekleşen artış oranı yüzde 17,84 olmuştur.
   Türk-İş’in yayımladığı bu rakamların TÜİK verileriyle örtüşmediği ve halkın gerçek enflasyonunun TÜİK verilerinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

   HANGİ ÜRÜNLERDE FİYAT ARTIŞI OLDU?

   Araştırma sonuçlarına göre, Haziran ayında süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmezken, sütte beklenen fiyat artışı da gerçekleşmedi. Et fiyatlarının her ay olduğu gibi bu ay da zamlandığı görüldü. Kurban Bayramına sayılı günler kala kuşbaşı etin kilogram fiyatı 3 lira, kıymanın kilogram fiyatı 2 lira artış gösterdi. Tavuk fiyatlarında ise önemli bir değişiklik gözlemlenmedi.
   Ciğer, yürek, böbrek gibi sakatat ürünlerinin fiyatları Haziran ayında da değişiklik göstermedi.
   Balık sezonunun sona ermesiyle birçok balıkçıda satış yapılamazken, açık olanlarda ise kültür balıkları ağırlıklı oldu. Balık tezgahlarının kapalı olmasındaki en önemli etkenlerden biri de Marmara denizinde misülaj sorununun ortaya çıkması oldu.
   Fiyat artışı görülen ürünlerden biri de yumurta oldu.

   BAKLİYAT FİYATLARINDA ARTIŞ OLDU MU?

   Haziran ayında bakliyat fiyatlarında da bir artışın olduğu tespit edilmiştir. Yalnız bu fiyat artışı tüm bakliyatları kapsamamakla birlikte bir kısmında artış olduğu bir kısmanda ise fiyatların sabit kaldığı görülmüştür.

   YEŞİL SEBZE VE MEYVE FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM NASIL OLDU?

   Araştırmaya göre, yeşil sebze ve meyvede mevsim şartlarının beklenen etkisi görülmedi ve yaş sebze-meyve fiyatlarındaki artış Haziran ayında da devam etti.
   Mayıs ayında kilogramı ortalama 7,74 lira olan taze sebze-meyve fiyatı, Haziran ayında 7,90 lira olarak hesaplandı.
   Haziran ayında ortalama sebze kilogram fiyatı 7,21 lirada olurken, ortalama meyve kilogram fiyatı 8,54 lira olarak hesaplandı.
   Bu ay tereyağı fiyatı aynı kalırken, zeytinyağı fiyatı bazı ürünlerde arttı ancak ortalamada fazla etkisi olmadı.
   Ayçiçeği yağı fiyatlarında da artış gözlenirken, siyah ve yeşil zeytinin de ortalama fiyatında artış gözlendi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.