İstanbul’da taksi tarifelerine zam yapılacak mı?

   İstanbul’da taksi tarifelerine zam yapılacak mı?

   Koronavirüs salgını tüm sektörlerde olduğu gibi taksici esnafını da olumsuz etkiledi. Gerek sokağa çıkma kısıtlamaları gerek alınan diğer tedbirler dolayısıyla hem müşteri potansiyelinde bir eksilme hem de buna bağlı olarak kazançlarda eksilmeler oldu.

   Giderlerin arttığı gelirlerin azaldığı pandemi döneminde taksici esnafının da beklentileri var. 1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşme ve 1 Temmuz itibarıyla da tam normalleşme adımları ile birlikte taksici esnafı da taksi ücretlerine zam yapılmasını istiyor. Peki, İstanbul’da taksi tarifelerine zam yapılacak mı? Taksici esnafının zam talebi ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   İSTANBUL’DA TAKSİ TARİFELERİNE ZAM YAPILACAK MI?

   İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, pandemi sürecine ve pandeminin taksici esnafına olumsuz etkilerine yönelik ntv.com.tr’ye değerlendirmelerde bulundu.
   Pandemi sürecinin taksici esnafını da vurduğunu, giderlerinin arttığını, gelirlerinin ise azaldığını belirten Aksu, taksici esnafının bu nedenle zam istediğini bununla birlikte bir diğer beklentisinin de ÖTV muafiyeti olduğunu söyledi.
   Salgın nedeniyle iş yoğunlukların yüzde 20’lere kadar gerilediğinin altını çizen Aksu, aynı dönemde giderlerde ise yüzde 50’ye yakın artış olduğunu ve hibe desteğinin yanı sıra taksi ücretlerine de zam yapılması talebinde bulundu.
   İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında toplu taşıma için tartışılan zam konusunun taksici esnafı için de tartışılması gerektiğini ifade eden Aksu, toplu taşıma ile birlikte taksi tarifelerine de zam yapılması gerektiğini söyledi.
   Aksu açıklamasında, “Toplu taşımaya Temmuz’da, bize aralıkta zam yapılması isteniyor ancak biz herkese eşit zamanda ve eşit oranda zam yapılsın istiyoruz. Eğer bugün zam olacaksa bizim sektöre de aynı oranda bugün zam yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

   TAKSİCİ ESNAFINDAN ÖTV MUAFİYETİ TALEBİ

   Taksicilerin zam ile birlikte bir diğer talebi de ÖTV muafiyeti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 4 yıl önce taksilere tanınan ÖTV muafiyeti süresinin dolduğunu belirten Aksu, araçların yenilenmesi gerektiğini, 6 yaşını dolduran araçların olduğunu, araç bedellerinin ise çok arttığını ve eğer ÖTV muafiyeti tekrar getirilirse araçları tekrar değiştireceklerini ifade etti.
   Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin son verilerine göre 2021’in ilk 6 ayında, aylık bazda ortalama 19 bin 500 otomobil satıldığına dikkat çeken Aksu, İstanbullu taksiciler olarak Temmuz ayında bu rakama 5 bin adet daha ekleyip, pazarı böylesi bir pandemi döneminde yüzde 25 artırabileceklerini ve bunun için de tek beklentinin ÖTV teşviki olduğunu söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.