Altın alıp satarken nelere dikkat edilmeli?

   27.06.2021
   Altın alıp satarken nelere dikkat edilmeli?

   Koronavirüs kısıtlamaları 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla sona eriyor. 1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşmeye geçilen ülkemizde düğün, nişan ve nikah törenleri gibi merasimlere yönelik kısıtlamalar da 15 Haziran itibarıyla sona ermişti.

   Pandemi kısıtlamalarının tamamen sona ermesinden itibaren düğün, kına ve nişan gibi merasimlerin de önü açılmış oldu. Düğün denince akla ilk olarak altın ve takılar gelmektedir. Ancak artan düğünler nedeniyle dolandırıcılar da harekete geçerek ve sahte altınları piyasaya sürüyorlar. Peki, altın alıp satarken nelere dikkat edilmeli? İşte konuya dair detaylar…

   ALTIN ALIP SATARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

   Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi kısıtlamalarının sona ermesiyle birlikte artan düğünler için açıklamalarda bulundu. Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, geçen yıl yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen düğünlerin bu yıla sarktığını ve bu yaz söz konusu etkinliklerde artış yaşandığını belirterek, artan düğünlerde vatandaşların altın alırken ve bozdururken bilinir, güvenilir kuyumcu esnafını tercih etmesi gerektiğini söyledi.

   Koronavirüs kısıtlaması dolayısıyla ara verilen düğünlerin yeniden başlamasıyla birlikte geçmiş yıllarda yaşanan sahte altın haberlerinin tekrar gündeme gelmeye başladığına dikkati çeken Palandöken, yaz sezonunun açılışıyla düğünlerde yaşanan hareketliliğin tüm sektörlerdeki esnafa ve ekonomiye canlılık getirmesi beklendiğini söylüyor.

   Bu süreçte düğünlerin artması ve altın fiyatlarında yaşanan yükselişle dolandırıcıların da piyasaya sahte altın sürmekte gecikmediğini ve bu düğün sezonunda gelin ve damatların hayal kırıklığına uğramaması için vatandaşların altın alırken ve bozdururken bilinir, güvenilir kuyumcuyu tercih etmeleri gerektiğini söylüyor.

   Uzmanlık isteyen altın konusunda vatandaşların dikkatli alışveriş yapmaları gerektiğini belirten Palandöken, vatandaşların sahteciliğe ve dolandırıcılığa karşı uyanık olmalarını tavsiye etti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.