Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatılacak mı?

   27.06.2021
   Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatılacak mı?

   Koronavirüs salgını döneminde hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği, 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla sona erecek. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından defalarca uzatılmıştı. Ödeneğin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu.

   Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan on binlerce çalışan, ödeneğin 30 Haziran tarihinde bitip bitmeyeceğini, ödeneğin uzatılıp uzatılmayacağını merak ediyor. Kısa çalışma ödeneğinin bitimine sayılı günler kala Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, uygulamanın yılsonuna kadar devam ettirilmesini talep etti. Peki, kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek? Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? İşveren sendikalarının talepleri neler? İşte konuya dair detaylar…

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

   Koronavirüs sürecinde işçi ve işvereni ekonomik olarak rahatlatmak amacıyla 2020’nin Mart ayında hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği uygulaması, 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla sona erecek.
   Ülke ekonomisinde koronavirüs salgını dolayısıyla hala olumsuz etkilerin olduğunu öne süren işveren sendikaları ise bu sürenin uzatılmasını talep ediyor.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILACAK MI?

   Koronavirüs salgınıyla birlikte binlerce iş yeri kapanmış ve milyonlarca çalışan işsizlikle karşı karşıya kalmıştı. Bu süreçte hükümet, işverenlere işten çıkarma yasağı getirmiş ve onları rahatlatmak için de kısa çalışma ödeneği uygulamasını hayata geçirmişti. 2020 Mart ayında hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği uygulaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından defalarca uzatılmıştı. Uygulamanın bitimine sayılı günler kala gözler tekrar Cumhurbaşkanına çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kısa çalışma ödeneğini uzatma yetkisi bulunuyor. Bununla ilgili henüz bir karar almış değil, ancak önümüzdeki günlerde bu konunun netlik kazanacağı düşünülüyor.

   İŞVEREN SENDİKALARININ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TALEBİ NE?

   Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, salgının ilk gününden itibaren önce çalışanların sağlığını korumayı ardından da istikrar ve istihdamı sürdürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, ekonomide salgın kaynaklı olumsuzlukların sürdüğünü ve bu nedenle kısa çalışma ödeneğinin de 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi gerektiği talebinde bulundu.
   Devletin, pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirmek için pek çok alanda yardım, destek ve uygulamayı hayata geçirdiğinin altını çizen Akkol, sosyal diyalog ve ortak akılla tüm kesimlere yarar sağlayacak çözümleri kısa sürede üretip hayata geçirmek için yoğun çaba harcadıklarını vurguladı.

   KORONAVİRÜSÜN OLUMSUZ ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR

   Ülkemizde aşılama çalışmalarının hızla devam etmesine ve vaka sayılarındaki düşüşe rağmen pandemi ve pandeminin neden olduğu olağanüstü koşulların devam ettiğine dikkat çeken Akkol, pandeminin çip krizi, otomotiv sektörü, dayanıklı tüketim ürünleri ve yan sanayileri başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkilemeye devam ettiğini, bu durumun da üretimi düşürdüğünü ve birçok işletmede zorunlu kapanmalara sebep olduğunu söyledi.

   Kısa çalışma ödeneğinin ay ay uzatılmak yerine yıl sonuna kadar tek seferde uzatılmasını talep ettiklerini belirten Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile hafta başında bir araya geldiklerindebu talebi kendilerine ilettiklerini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.