Türkiye’ye Mayıs ayında ne kadar turist geldi?

   26.06.2021
   Türkiye’ye Mayıs ayında ne kadar turist geldi?

   Türkiye’de turizm sezonunun açılması, pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ve aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte, tatil bölgelerinde turist sayısı artmaya başladı. Özellikle Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları serbest bırakmasının ardından yoğun bir Rus turist kafilesiyle karşılaşıldı.

   Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Türkiye’ye ne kadar turistin geldiği de belli olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde yoğun bir turist kafilesinin tatil bölgelerine gelmesi sektör çalışanlarının yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz yıllara oranla hayli düşüş yaşayan turist sayısı yeniden yükselişe geçti. Bu kapsamda Mayıs ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı da belli oldu. Peki, Mayıs ayında Türkiye’ye ne kadar turist geldi? En fazla hangi ülkeden turist geldi? İşte konuya dair detaylar…

   TÜRKİYE’YE MAYIS AYINDA NE KADAR TURİST GELDİ?

   Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Mayıs ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı belli oldu. Buna göre, Mayıs ayında Türkiye’ye gelenlerin sayısı yüzde 3 bin 39 oranında artışla 936 bin 282 olurken, pandemi dolayısıyla ilk 5 ayda gelen turist sayısı ise pandemi öncesi yıllara oranla hala çok düşük seviyelerde seyrediyor.
   Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı pandemi öncesi dönem olan 2019 yılı Mayıs ayında 4 milyon 20 bin kişi olarak kayıtlara geçmişti.
   Ocak – Mayıs döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,27 oranında düşüşle 3 milyon 680 bin kişi olarak gerçekleşti.

   TÜRKİYE’YE EN ÇOK HANGİ ÜLKEDEN ZİYARETÇİ GELDİ?

   Mayıs ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırayı 236 bin 212 kişi ve yüzde 25 payla Ukrayna aldı. Ukrayna’yı sırasıyla Almanya, Bulgaristan, İran ve Irak takip etti.
   Ocak – Mayıs döneminde ise ilk sırayı 571 bin 362 kişi ve yüzde 15,5 pay ile ilk sırada Rusya yer alırken, Rusya’yı sırasıyla Ukrayna, Almanya, İran ve Bulgaristan takip etti.

   RUSYA KORONAVİRÜS NEDENİYLE UÇUŞLARI SINIRLANDIRMIŞTI

   Rusya, Türkiye’de artan koronavirüs vakalarını gerekçe göstererek 15 Nisan 2021 tarihinden 1 Haziran’a kadar uçuşları haftada iki sefere indirmiş ve bu süreyi daha da uzatmıştı.
   Rusya, Türkiye’de koronavirüse karşı alınan önlemlerin artması ve aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte uçuşları 22 Haziran itibarıyla yeniden başlattı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.