Bayram tatilinde otobüs ve uçak bileti fiyatları ne kadar?

   26.06.2021
   Bayram tatilinde otobüs ve uçak bileti fiyatları ne kadar?

   Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, bayramı memleketinde geçirmek isteyen gurbetçiler veya tatil planlayan vatandaşlar otobüs ve uçak biletlerinin ne kadar olduğunu, biletlerin pahalanıp pahalanmadığını araştırmaya başladı. Pandemi nedeniyle kapasitesi azaltılan otobüsler için geçtiğimiz günlerde kapasite sınırlandırması kaldırıldı.

   Kapasite sınırlandırmasıyla artan bilet fiyatlarının, kapasite sınırlandırmasının kalkmasıyla birlikte tekrar eski fiyatlara indirilip indirilmediği merak ediliyor. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca vatandaş, seyahat planlarını yapmaya başladı. Bu yıl bayram arifesinin 19 Temmuz Pazartesi günü başlaması nedeniyle 16 Temmuz Cuma günü bayram trafiği de başlıyor. Peki, bu tarihlerde otobüs fiyatları ne kadar? Uçak bilet fiyatları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   BAYRAM TATİLİNDE UÇAK BİLETLERİ NE KADAR?

   Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’in bayram tatilinde uçak biletlerinin ne kadar olduğuna dair paylaştığı habere göre, uçak yolculuklarında bayram ve tatil günleri bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek amacıyla devreye alınan 450 liralık tavan fiyatına uyulmadığı ve fiyatların bu sınırın çok çok üzerinde olduğu görülmektedir.

   Genel itibarıyla İstanbul’dan diğer şehirlere olan ekonomi sınıfı, tek yön uçuşlarda uçak bilet fiyatları en düşük 380 ila 400 liradan başlıyor. Bu fiyatlar şehrin uzaklığına göre 515 liralara kadar yükselebiliyor. Söz konusu ekonomi sınıfı uçuşların aktarmalı olduğu durumlarda ise bilet fiyatları 875 lirayı bulabiliyor.

   TAVAN FİYAT UYGULAMASI TABAN FİYAT OLARAK UYGULANIYOR

   Bayram tatilinin başlayacağı 16 Temmuz Cuma günü hemen hemen bütün uçak firmalarının, 450 lira olarak belirlenen tavan fiyat uygulamasını taban fiyat olarak uygulamaya başladığı görülüyor. Bunları örnekle anlatacak olursak şu örneklerde görebiliriz:

   • İstanbul’dan Bodrum’a aktarmasız, ekonomi sınıfı ve tek yön en ucuz uçak bileti 426 liradan başlıyor. Bu fiyatlar değişik nedenlere bağlı olarak 514 liraya kadar çıkıyor. Söz konusu uçaklar, aktarmalı sefer yapıyorsa bu fiyat 875 liraya kadar yükseliyor.

   • İstanbul’dan Samsun’a aynı tarihte yine aktarmasız, ekonomik ve tek yön seferler için en ucuz bilet 433 liradan başlıyor ve 514 liraya kadar yükseliyor.

   • Aynı şekilde İstanbul’dan Trabzon’a olan uçak biletleri 463 liradan başlıyor, 514 liraya kadar yükseliyor.

   • İstanbul – Hatay arası 502 liradan, İstanbul – Gaziantep arası 398 liradan, İstanbul – Kayseri arası 378 liradan başlıyor.

   • Söz konusu uçuşların aktarmalı olması durumunda, ekonomi sınıfı bilet fiyatı 875 liraya kadar çıkıyor.

   • Hal böyle olunca bir yere tek yönlü bir sefer için sadece yol masrafı olarak en ucuz 800 lira ödendiği görülüyor. Bu da vatandaşlara ciddi bir maddi külfet getiriyor.

   BAYRAM TATİLİNDE OTOBÜS BİLETLERİ NE KADAR?

   Benzer yüksek fiyat uygulamalarının otobüs biletlerinde de olduğu görülüyor. Pandemi nedeniyle yüzde 50 kapasite sınırı getirilen ve bu nedenle bilet fiyatlarını artıran otobüs firmaları için bu sınırlandırma 1 Temmuz itibarıyla kalkıyor. Ancak sınırlandırılmaların kalkmasına rağmen, otobüs firmaları bilet fiyatlarını aynı yükseklikte satışa sunmaya devam ediyor. Bunları da örneklerle anlatacak olursak şu örnekleri verebiliriz.

   • Örneğin, 100 lira olan İstanbul – Uşak otobüs bilet fiyatı, pandemide kapasite sınırı nedeniyle 180 liraya çıkartılmıştı. Ancak sınırlandırmanın 1 Temmuz itibarıyla kalkmasına rağmen 16 Temmuz’da da aynı fiyatın geçerli olduğu ve firmaların online bilet satışlarını bu fiyattan yaptığı görülüyor.

   • Yine 120 lira olan İstanbul – İzmir arası otobüs bilet fiyatının 208 liradan satışa çıkarıldığını görülüyor.
   • Otobüs firmaları hemen hemen tüm şehirler için bu şekilde fiyat uygulaması yapıyor. Fiyatı yükselten bir daha indirmiyor.

   YÜKSEK FİYAT UYGULAMASINA VATANDAŞTAN TEPKİ

   Yüksek bilet fiyatı uygulamasına vatandaşlardan büyük tepki var. Özellikle sosyal medya üzerinden bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, hem otobüs hem de uçaklardaki yüksek fiyatlara isyan ediyor. Vatandaşlar “Otobüs bilet fiyatları yasaklar dolayısıyla bir anda iki katına çıkmıştı, şimdi inmiyor. Uçak biletleri zaten Everest. Biz ne yapacağız?”, “İstanbul – Trabzon arası uçak bilet fiyatı nedir öyle? Deve ile mi yolculuk yapalım? Bu ne iş” şeklinde paylaşımlarla tepkilerini gösteriyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.