Kredi borcu maaştan kesilebilir mi?

   25.06.2021
   Kredi borcu maaştan kesilebilir mi?

   Günümüzde çok karşılaştığımız sorunlardan biri kredi borçlarının maaştan kesilip kesilemeyeceği sorunudur. Uygulamaya bakıldığında sabit maaşlı olarak çalışanların kredi borçları icra yoluyla 4’te bir oranda kesilmektedir. Ancak durum artık değişebilir.

   Kredi borçlarının maaştan kesilip kesilemeyeceğine yönelik yargıdan emsal bir karar çıktı. Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi, kendisine genel ihtilaflı bir dosyayı inceleyerek karara bağladı. Karar tüketicilerin lehine sonuçlandı. Bu kararla birlikte artık icra mağduru olanlar mahkemeye başvuruda bulunabilecek. Peki, kredi borcu maaştan kesilebilir mi? İşte konuya dair detaylar…

   KREDİ BORCU MAAŞTAN KESİLEBİLİR Mİ?

   Ankara’da kamu kurumunda çalışan M.Ö. isimli şahıs, bankadan çektiği ihtiyaç kredisini ödeyemeyince ilgili banka icra takibi başlatıp, çalışanın maaşından 4’te 1 oranında kesinti yaptı. Kamu çalışanı M.Ö. de Ankara Batı 1’inci Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, tüketici M.Ö.’yü haklı bularak, kesilen paranın iadesine karar verdi.

   DAVA SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

   Ankara’da kamu kurumunda çalışan M.Ö. isimli şahıs, bankadan aldığı ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka tarafından icra takibi başlatıldı. İlgili banka sözleşmeden doğan takas mahsup hakkını öne sürülerek, çalışanın maaşından 4’te 1 oranında kesinti yaptı. Bunun üzerine M.Ö., Avukatı Fırat Bilici aracılığıyla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundu. Avukat Fırat Bilici mahkemeye sunduğu dilekçesinde, icra takibinin sonucu beklenmeden maaşa el koyulmasının hukuk devleti ilkelerini zedeleyici olduğunu ve bankanın hakkını hukuki yollara başvurmadan zorla aldığını ileri sürdü. Tüketici Hakem Heyeti ise inceleme sonucu bankayı haklı bularak, Avukatın itirazını reddetti.

   ANKARA BATI 1. TÜKETİCİ MAHKEMESİ’NE BAŞVURUDA BULUNULDU

   Tüketici M.Ö.’nün Avukatı Fırat Bilici, itirazın reddedilmesi üzerine, “İcra İflas Kanunu“nun ilgili maddeleri ve Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin daha önce bu tür uyuşmazlıklara ilişkin kararlarını gerekçe göstererek, Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı. Avukat Bilici, dava dilekçesinde, bankanın müvekkilinin onayı olmadan maaşın 4’te 1’ine el koyduğuna, sözleşme imzalarken müvekkiline maddeleri yeteri kadar anlatmadığına dikkat çekerek, kredi sözleşmesinin ilgili hükümlerinin bu nedenle iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi ise, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi’nin benzer davada verdiği kararı örnek göstererek, davayı reddetti. Mahkeme kararında, bankanın ilgili sözleşmeden doğan takas mahsup hakkını kullanmasının yasal olduğuna hükmetti.

   MAHKEMENİN KARARINA AYNI MAHKEMEDE İTİRAZ EDİLDİ

   Avukat Fırat Bilici, davanın reddedilmesi üzerine, “Türk Borçlar Kanunu”nun takas hükümlerini düzenleyen ve ‘alacaklının rızasıyla takas edilebilir alacaklar’ başlıklı 143. maddesi ile Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararlarını gerekçe göstererek, karara tekrar itiraz etti.
   Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi bu kez davayı kabul ederek yargılamaya devam etti. Mahkeme, yargılama sonucunda, önceden imzalanan sözleşmeyle bankaya böyle bir yetkinin verilmesinin ’İcra İflas Kanunu’na aykırı olacağı ve hak arama yollarına güveni sarsacağı gerekçesiyle tüketiciyi haklı buldu ve kesilen paranın iadesi ile Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verildi.

   Mahkeme kararında da görüleceği üzere, kredi borçları için yasalar ve kanuni gerekçeler dışında maaşa el konulması mümkün değildir. Çalışanın maaşına el konulabilmesi için gerekli hukuki zeminin olması ve icra işleminin hukuka uygun olması gerekmektedir. Bu konuda mağduriyet yaşayan vatandaşlar, alınan emsal kararla birlikte ilgili mahkemelere başvuruda bulunabilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.