Resmi Gazete’de yayımlandı! Hayvancılık hibe desteği detayları neler?

   25.06.2021
   Resmi Gazete’de yayımlandı! Hayvancılık hibe desteği detayları neler?

   Devlet, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara veya bu alanda girişimde bulunacak olan girişimcilere yatırımların desteklenmesi amacıyla çeşitli isimler altında hibeler vermektedir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilerin belli başlı bazı şartları sağlaması gerekiyor.

   Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin esaslar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre, büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiricilerine gerekli ekipmanların alınması, hayvanlar için yaşam alanlarının oluşturulması ve aletlerle çeşitli makinaların alınması için destek ödemeleri yapılacak. Peki, hayvancılık hibe desteklerinin detayları neler? Başvurular ne zaman yapılacak? Hangi amaçlar için destek ödemesi yapılacak? İşte konuya dair detaylar…

   HAYVANCILIK HİBE DESTEĞİ DETAYLARI NELER?

   Tarım ve Orman Bakanlığı’nın küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın desteklenmesine ilişkin esaslar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
   Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, yetiştiricilere büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli yeni ahır yapımı,
   Küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı,

   Veya bununla birlikte mevcut barınakların yanında kapasite artırımı ve rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine, alet ve ekipman alımına hibe desteği verilecek.

   HAYVANCILIK HİBE DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

   Hayvancılık hibe desteğinden projesi onaylanan, hibe taahhütnamesini veren ve termin planında belirtilen süre içinde yatırımı  tamamlayan  yatırımcılar yararlanacak.
   Hibe desteğine başvuruda bulunan yatırımcılar, işletmelerini 30 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlayacaklarına dair noter onaylı hibe taahhütnamesi sunmaları zorunlu tutuldu.
   30 Kasım 2021 tarihine kadar işletmelerini tamamlayamayanlara ek süre verilmeyecek ve buna bağlı olarak da hibe ödemesi yapılmayacak.

   HAYVANCILIK HİBE DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLECEK?

   Hayvancılık hibe desteklerine hibe konuları için gerekli şartları sağlamak kaydıyla; kolektif şirketler, limited şirketler ve anonim şirketler başvuruda bulunabilecek.

   Yatırımcılar, uygulanacak her bir hibe konusundaki destekten sadece bir kez yararlandırılacak.
   İnşaat işlerine ait bedeller ve satın alınacak çadır ve ekipmanlar ile diğer alımlara ilişkin bedeller, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan hibeye esas üst sınırı aşamayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.