Sigara ve alkolde ÖTV artacak mı?

   25.06.2021
   Sigara ve alkolde ÖTV artacak mı?

   Temmuz – Aralık döneminde sigara ve alkollü içeceklerden alınan ÖTV’ye ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından gözler, sigara ve alkolde ÖTV’nin artıp artmayacağına çevrildi.

   Ülkemizde milyonlarca insan sigara ve alkol kullanıyor. Haliyle bu ürünlerin fiyatlarını da yakından takip ediyor. Sigara ve alkolde Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte ayrıca Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de alınıyor. Söz konusu ürünlere her yıl belli aralıklarla ÖTV zammı yapılıyor. ÖTV düzenlemesi ile ilgili yeni karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, Sigara ve alkolde ÖTV artacak mı? İşte konuya dair detaylar…

   SİGARA VE ALKOLDE ÖTV ARTACAK MI?

   Sigara, alkollü içki ve içeceklerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) asgari maktu tutarlarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, söz konusu ürünlerden alınan ÖTV tutarı Temmuz – Aralık arasında değişmeden aynı kalacak.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanununun 12’inci maddesinde yer alan “ÖTV (III) sayılı listedeki mallar için belirtilen asgari maktu vergi tutarlarının Ocak ve Temmuz aylarında, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılacağına” yönelik hükmünün Temmuz – Aralık dönemi için uygulanmayacağına karar verildi.

   Bu kararla birlikte sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV’den kaynaklı herhangi bir artışın olmayacağı kesinleşmiş oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.