Reel kesim güven endeksi Haziran ayında kaç oldu?

   24.06.2021
   Reel kesim güven endeksi Haziran ayında kaç oldu?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haziran ayına ilişkin “İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi” verileri açıklandı. Reel kesim güven endeksi Haziran ayında Mayıs ayına göre 2,7 puan artarak 113,0 seviyesine yükseldi.

   Merkez Bankası, Haziran ayına ilişkin reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, imalat sanayiinde faaliyet gösteren 1.749 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen reel kesim güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 113 seviyesine yükseldi. Peki, Haziran ayı reel kesim güven endeksi kaç oldu? Yıllık ÜFE beklentisi kaç oldu? İşte konuya dair detaylar…

   HAZİRAN AYI REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ KAÇ OLDU?

   Merkez Bankası, Haziran ayına ilişkin reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, reel kesim güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 113 seviyesine yükseldi. Reel Kesim Güven Endeksi böylece Haziran ayında 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.
   Reel Kesim Güven Endeksi’ni oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi, toplam istihdam, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, mevcut mamul mal stoku ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilediği görülüyor.

   MEVSİMDEN ARINDIRILMIŞ REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ KAÇ OLDU?

   Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi Haziran ayında Mayıs ayına göre 2,7 puan artarak 109,8 seviyesinde gerçekleşti.

   YILLIK ÜFE BEKLENTİSİ KAÇ OLDU?

   Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelere bakıldığında; üretim hacminde, ihracat sipariş miktarında ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler de güçlendi.
   Ortalama birim maliyetlerinde ise son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı.

   Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de zayıflarken, gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,2 puan artarak yüzde 21,8 seviyesine çıktı.

   İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, Haziran ayında bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,8’e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 13,3’e yükselmiştir. Beklentilerin aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 70,9’a geriledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.