İş kuranlara 365 bin TL KOSGEB desteği! Kimler yararlanabilir?

   23.06.2021
   İş kuranlara 365 bin TL KOSGEB desteği! Kimler yararlanabilir?

   Kendi işini kurmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen girişimcilere büyük müjde KOSGEB’den geldi. KOSGEB, 65 bin liradan 365 bin liraya kadar kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. İş bulamayan veya kendi işini kurup kendi işinin patronu olmak isteyen binlerce girişimdi bu desteklerden yararlanıyor.

   Kendi işini kurmak isteyen ve maddi yetersizlik dolayısıyla bu isteğini gerçekleştiremeyen binlerce girişimci ya bankalardan kredi kullanıyor ya da devlet desteklerinden yararlanıyor. Devlet desteklerinin verildiği kurumlardan biri de KOSGEB’dir. KOSGEB ihtiyaca göre 65 bin liradan 365 bin liraya kadar girişimci desteği veriyor. Peki, KOSGEB desteğinden kimler yararlanabilir? Hangi alanda yatırım yapanlara destek veriliyor? İşte konuya dair detaylar…

   365 BİN TL DESTEKTEN KİMLER YARARLANABİLİR?

   İş kurmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilere pek çok destek bulunmaktadır. Söz konusu desteklerden en bilineni ise devletin sağladığı KOSGEB destekleridir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları, orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının artırılması amacıyla hayata geçirilen İleri Girişimci Programı kapsamında iş fikri olanlara 365 bin liraya kadar destek veriliyor.

   GELENEKSEL GİRİŞİMCİLERE 65 BİN TL DESTEK

   KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen geleneksel girişimcilere ise “Geleneksel Girişimci Programı” kapsamında 65 bin liraya kadar destek sağlıyor.
   İş fikri olanlar, öncelikle girişimcilik eğitimine başvuruda bulunuyor. Eğitimi başarıla bir şekilde tamamlayanlara sertifika veriliyor. Sertifika sahibi olan girişimciler projeleri için desteklerden yararlanabiliyor.

   KOSGEB 5 ALANDA DESTEK SAĞLIYOR

   KOSGEB iki farklı program kapsamında girişimcilere destek sağlıyor.

   1- İleri Girişimci Programı’na başvuruda bulunan girişimcilere kuruluş desteği, makine desteği, teçhizat ve yazılım desteği, mentorluk, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği, performans desteği ve sertifika desteği sağlanıyor.

   2- Geleneksel Girişimci Programı kapsamında başvuruda bulunan girişimcilere ise kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği veriliyor.

   KOSGEB BAŞVURUSUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

   • KOSGEB destek programı süresi boyunca başka bir işletmede SGK’lı olarak çalışılamamaktadır.
   • Destek kapsamında alınan makine, teçhizat ve yazılım gibi malzeme ve ürünler satılmaz, kiraya verilemez veya işletmede bulunmaz.
   • Projenin başlangıç tarihinden itibaren 2 yıl içinde işletme kapatılamaz.
   • İşletme kuruluşunda girişimcinin yüzde 50’nin altında hisse sahibi olması veya destek programı süresinde mevcut hisselerinin bir kısmını devredip yüzde 50’nin altına düşmesi de kabul edilmemektedir.
   • İleri Girişimci Destek Programı’na başvuru yapacak girişimcinin işini kurmadan önce Geleneksel Girişimci Eğitimi’nden sonra İleri Girişimci Eğitimi’ni de tamamlaması gerekiyor.
   • Kuruluş tarihi İleri Girişimci Eğitimi’nin tamamlandığı tarihten sonra olmak zorundadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.