Emeklilere iyi haber! Maaş ve zam farkı erken alınabilecek mi?

   23.06.2021
   Emeklilere iyi haber! Maaş ve zam farkı erken alınabilecek mi?

   Temmuz ayına son bir hafta kala emeklilerin merakla beklediği zam oranları da belli olmaya başladı. Açıklanacak enflasyon rakamlarına göre emeklilerin alacakları Temmuz zammı oranı da belli olacak. Bununla birlikte emeklilere Kurban Bayramı nedeniyle erken maaş alma ihtimali de doğmuş oluyor.

   Temmuz ayı, bu yıl yaklaşık 13,5 milyon emekli için pek çok gelişmeyi içinde barındırıyor. 5 Temmuz itibarıyla açıklanacak olan enflasyon rakamları ile birlikte maaş zammı netlik kazanacak ve zamlı maaşın bayram dolayısıyla erken yatma ihtimali doğacak. Bunun yanında bayram ikramiyeleri de bayram öncesi hesaplara yatması bekleniyor. Peki, emekliler maaş ve zam farkını erken alabilecek mi? Emeklilere ne kadar Temmuz zammı olması bekleniyor? Emekli maaşlarına zam oranı ne zaman belli olacak? Bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek? İşte konuya dair detaylar…

   EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI NASIL BELİRLENİYOR?

   Temmuz ayı bu yıl emekliler için üç önemli gelişmeyi beraberinde getirecek. Bunlardan ilki maaşlara yapılacak olan Temmuz zammı olacak. Ülkemizde yaklaşık 13,5 milyon emeklinin maaşına Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki kez zam yapılıyor. Yasa gereği memur emeklisinin zammı toplu sözleşmeyle iki yılda bir belirlenirken, SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zamları enflasyon oranına göre belirleniyor. Ayrıca 6 aylık enflasyon rakamları, sözleşmede belirlenen zam oranını aşması durumunda enflasyon farkı da zamlara yansıtılıyor. Bu yılın ilk 5 ayının enflasyon rakamları belli oldu ancak altıncı ayın enflasyon rakamları 5 Temmuz tarihinde açıklanacak. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve diğer emeklilerin zam oranları da netlik kazanacak.

   ENFLASYON ARTIŞ ORANLARI MAYIS AYINDA DÜŞÜŞE GEÇTİ

   Türkiye’de SSK ve BAĞ-KUR emeklisine yapılacak zam oranları direkt olarak enflasyona endekslenmiştir. Yani Ocak ve Temmuz aylarından geriye dönük 6 ayda oluşan enflasyon rakamı, o dönemin zam oranı olarak belirleniyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için toplu sözleşme hükümleri uygulanmıyor.

   Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yılın il 5 ayında enflasyon rakamları; Ocak ayında yüzde 1.68, Şubat ayında yüzde 0.91, Mart ayında yüzde 1.08, Nisan ayında yüzde 1.68 ve Mayıs ayında ise yüzde 0.89 oranında yükseliş gösterdi. İlk 5 ayda ortaya çıkan enflasyon rakamının yüzde 6,39’luk bir zam oranı oluşturduğunu gösteriyor.

   EMEKLİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

   2021 yılının ilk 5 ayında ortaya çıkan enflasyon rakamlarının, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için yüzde 6.39’luk zam oluştuğunu gösteriyor. Bu rakamlar, memur emeklisinin yüzde 3’lük toplu sözleşme zammını aştığından yüzde 3.39 oranında enflasyon farkı oluşturdu. Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre Haziran ayı enflasyonunun yüzde 1,21 olması öngörülüyor. Bu beklenti gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 7.68 olacak. Buna göre tüm emeklilere bu oranda zam yansıtılacak. Ortaya çıkan rakamlara göre, memur emekli maaşlarında en az 232 lira artış olacakken, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları ise ortalama 150 ile 250 lira artış olacak.

   EMEKLİ MAAŞ ÖDEMELERİ ERKENE ALINACAK MI?

   Kurban Bayramı yıl 20 ile 23 Temmuz tarihlerine denk geliyor. Daha önceki uygulamalara bakıldığında her bayramda emekli maaşları erken ödeniyor. Bu bayramda da beklentinin bu yönde olduğu görülüyor. Çünkü bazı emeklilerin maaş ödemesi bayrama denk geliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, maaşlarını her ayın 17’sinden itibaren emeklilik kartındaki tahsis numarasının son rakamına göre çekiyor. Ödemeler ayın 28’ine kadar sürüyor. Dolayısıyla ödemesi bayramdan sonraya denk gelen emeklilerin maaşlarının erken yatırılması ihtimali bulunuyor.

   BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

   Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz tarihi itibarıyla başlayacağı için bayram ikramiyesinin de bu tarihten önce yatırılması bekleniyor. Buna göre ikramiyelerin 12 ile 20 Temmuz arasında ödenebileceği ifade ediliyor. Ödemeler yine zamlı olacak şekilde ödenecek. Yani emeklilerin hesaplarına 1.100 lira yatırılacak. Bilindiği üzere Ramazan Bayramı’nda 1.000 liralık ikramiye tutarları 1.100 liraya çıkarılmıştı.
   Böylece SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.