Sigortası olmayan çiftçilere kuraklık desteği verilecek mi?

   23.06.2021
   Sigortası olmayan çiftçilere kuraklık desteği verilecek mi?

   Türkiye, sıcaklık ve kuraklık dolayısıyla son yılların en verimsiz tarımsal üretim dönemini yaşıyor. Şiddetli kuraklık dolayısıyla pek çok çiftçi, ürününü tarlasından alamadı ve çoğu ürün kuruyarak heba oldu.

   Tarım ve Orman Bakan Bakanlığı, şiddetli sıcaklık dolayısıyla ürünleri zarar gören çiftçilere yönelik destek ödemeleri yapılacağına dair açıklamada bulundu. Bu kapsamda Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç açıklamasında, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, üreticilerin TARSİM kapsamında sigortaları varsa oradan karşılanacağını, TARSİM kapsamında olmayan çiftçilere ise Afet Fonu’ndan yardım yapılacağını belirtti. Peki, sigortası olmayan çiftçilere kuraklık yardımı yapılacak mı? Kuraklık yardımından kimler yararlanacak? İşte konuya dair detaylar…

   ŞİDDETLİ KURAKLIKTAN TARIMSAL ÜRÜNLER OLUMSUZ ETKİLENDİ

   Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Aksaray’da katıldığı programlarda kuraklığa ve kuraklığın tarımsal ürünlere etkisine dair açıklamalarda bulundu. Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakan Yardımcısı Tunç, bunlardan birincisinin koronavirüs, ikincisinin ise kuraklık olduğunu söyledi. İklim değişikliklerinin getirdiği riskleri ülke olarak yaşadığımızı ve şiddetli bir kuraklık döneminden geçtiğimizin altını çizen Tunç, bu kuraklığın tarımsal alanı çok etkilediğini, bu kapsamda susuz ve kuru ortamda üretilen buğday, arpa, mercimek ve nohut gibi tarımsal ürünlere büyük zarar verdiğini söyledi. Tunç açıklamasının devamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklıktan etkilenen üreticilere ve çiftçilere kuraklığın oranına bağlı olarak dekar başına 100 liraya kadar destekte bulunulacağının müjdesini verdiğini söyledi.

   NE KADAR KURAKLIK DESTEĞİ VERİLECEK?

   İl ve ilçe tarım müdürlüklerinin parsel bazlı çalışmalar yürüttüklerini ve kuraklık tespiti yaptıklarını vurgulayan Tunç, kuraklık tespit çalışmalarının ardından kuraklığa maruz kalan üreticilere dekara 100 liraya kadar destek verileceğini söyledi.
   Desteğin, diğer tarımsal desteklerle birlikte dekar başına 150 liraya kadar çıkacağını belirten Tunç, çiftçilerin kayıplarının böylelikle bir nebze telafi edileceğini söyledi.

   ÇİFTÇİ HASAR BEDELİ ÖDENECEK?

   TARSİM kapsamında sigortaları olan çiftçilerin zararlarının oradan karşılanacağını, TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilerin de de Afet Fonu‘ndan yararlandırılacağını belirten Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bununla birlikte çiftçilerin önümüzdeki yıl tohumlarını da alabileceklerini, bunu da çiftçi hasar bedeli olarak isimlendirdiklerinin altını çizdi. Çiftçilerin söz konusu desteği almak suretiyle tohumunu sağlayacağını ve önümüzdeki yıl tarlasını yeniden ekeceğini belirten Tunç, ayrıca Bakanlık olarak yüzde 75 hibeli tohum desteklerinin de olduğunu, bunların da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir program olduğunu söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.