Avrupa’nın en pahalı ülkesi hangisi?

   Avrupa’nın en pahalı ülkesi hangisi?

   Son zamanlarda en çok merak edilen konuların arasında Avrupa ülkeleri arasında en pahalı ülkenin hangisi olduğu ve ülkelerin para birimlerine göre ne kadar alım gücünün olduğu konuları yer alıyor.

   Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılına ilişkin hane halkı nihai tüketim harcamalarına göre satın alma gücü paritesi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet, Türkiye’de 38 avro karşılığı alınıyor. Peki, Avrupa’nın en pahalı ülkesi hangisi? Pahalılık sıralamasında Türkiye kaçıncı sırada yer alıyor? İşte konuya dair detaylar…

   AVRUPA’NIN EN PAHALI ÜLKESİ HANGİSİ?

   Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin hane halkı nihai tüketim harcamalarına göre Avrupa ülkelerinin karşılaştırmalı satın alma gücü sonuçlarını açıkladı.
   Buna göre, Avrupa’nın tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülkesi İsviçre oldu.
   Türkiye‘nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 38 olurken, bu değer İsviçre için 170 ve diğer Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde ise 100 olmuştur. AB’de 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet, Türkiye’de 38 avro karşılığı Türk lirası ile satın alınabildiğini gösterdi.

   KARŞILAŞTIRMAYA HANGİ ÜLKELER DAİL EDİLDİ?

   Ülkelerin satın alma gücü karşılaştırmasında; 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık olmak üzere toplamda 37 ülke yer aldı.
   Söz konusu bu 37 ülke karşılaştırıldığında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 170 ile İsviçre olurken, en düşük ülke ise 38 ile Türkiye oldu.

   ALT GRUPLARDA FİYAT DÜZEYİ ENDEKSİ KARŞILAŞTIRMASI

   Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi, kişisel ulaşım araçlarında 89 olarak gerçekleşirken, bu rakamın AB ülkeleri ortalamasının yüzde 11 altında olduğu görüldü.
   Tüketici elektroniği endeksi 75 olarak belirlenen Türkiye’nin, bu gruplardaki fiyat düzeyi diğer alt gruplara nispeten yüksek seyrettiği görülüyor.
   Buna karşılık lokanta ve oteller endeksi 40 olarak hesaplandı ve fiyatlar diğer alt gruplara göre düşük düzeyde kaldığı görülüyor.
   Giyim grubunda ise 33 endeks değerine sahip olan Türkiye, diğer 37 ülke ile karşılaştırıldığında söz konusu ülkeler arasında en düşük endekse sahip ülke oldu.

   FİYAT DÜZEYİ ENDEKSİ NEDİR?

   Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünü gösteriyor. Ortalama fiyat düzeyi endeksi 100 olarak değerlendiriliyor. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise “ucuz” olarak ifade ediliyor. Türkiye’nin fiyat düzey endeksi 100’den küçük olduğu için karşılaştırılan ülke grupları arasında ucuz ülkeler tarafında yer alıyor.

   DEĞERLENDİRMEYE ALINAN MAL VE HİZMET GRUPLARI NELER?

   • Gıda ve alkolsüz içecekler: Ekmek ve tahıllar, et, süt, yumurta, meyve, sebze, su, meyve suyu ve diğer alkolsüz içecekler,

   • Alkollü içecekler, sigara ve tütün: Şarap, bira, vb. alkollü içecekler, sigara ve tütün ürünleri,

   • Giyim: Kumaşlar, erkek, kadın, çocuk ve bebek giyim eşyaları,

   • Tüketici elektroniği: Televizyon, ses ve görüntü kaydeden ve oynatan cihazlar, bilgisayarlar vb.,

   • Kişisel ulaşım araçları: Motorlu araçlar, motosiklet ve bisikletler,

   • Lokanta ve oteller: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.