İki farklı talep var! Kurban Bayramı tatili 11 gün olur mu?

   23.06.2021
   İki farklı talep var! Kurban Bayramı tatili 11 gün olur mu?

   Kurban Bayramına yaklaşık bir ay kala tatilin kaç gün olacağı hem vatandaşlar hem turizmciler hem de ticaret odaları tarafından merak ediliyor. Daha önce genellikle en fazla 9 gün olarak uygulanan Kurban Bayramı tatilinin bu yıl 11 gün olarak uygulanma ihtimali bulunuyor.

   Bu yıl Kurban Bayramı tatili normal şartlarda 19 Temmuz Pazartesi arife günü ile başlıyor. Pazartesi’den önceki iki gün hafta sonu ile birlikte bu tatil toplamda 9 güne çıkıyor. Ancak 15 Temmuz resmi tatili ile birleştirilmesi durumunda bu tatil süresinin 11 güne çıkma ihtimali bulunuyor. Peki, Kurban Bayramı tatili 11 gün olur mu? Kurban Bayramı Tatili uzatılacak mı? Kurban Bayramı tatiline yönelik talepler neler? İşte konuya dair detaylar…

   KURBAN BAYRAMI TATİLİNE YÖNELİK TALEPLER NELER?

   Kurban Bayramı tatili bu yıl 19 Temmuz Pazartesi arife günü ile birlikte başlıyor. Arife gününden önceki iki hafta sonu günüyle birlikte 5 gün olan bayram tatili 9 güne çıkıyor. Tam da burada turizm sektöründen 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz resmi tatili ile birleştirilerek 11 güne çıkartılması talebi var. Bu süre içerisinde turizm sektörünün bir nebze olsun rahatlayacağı düşüncesi yer alıyor.
   Ancak diğer yandan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasının ekonomiye uzun tatil durgunluğu yaşatacağını söyleyerek karşı talepte bulundu.

   KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

   Kurban Bayramı tatili normal şartlarda 4 gün ve yarım günde arife tatili ile birlikte 4,5 gün olarak uygulanıyor. Ancak tatil başlangıcının hafta başına gelmesi durumunda hafta sonları ile birlikte bu süre 9 güne çıkartılıyor. Bu yıl da bayramın ilk gününün Salı güne denk gelmesi bayram tatilinin 9 gün uygulanması anlamına geliyor.

   KURBAN BAYRAMI TATİLİ BU YIL NE ZAMAN?

   Kurban Bayramı tatili bu yıl 19 Temmuz tarihinde başlarken, 23 Temmuz tarihinde sona erecek.
   Buna göre tatil günleri aşağıdaki gibidir:
   Kurban Bayramı Arifesi: 19 Temmuz Pazartesi
   Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı
   Kurban Bayramı 2.Gün: 21 Temmuz Çarşamba
   Kurban Bayramı 3.Gün: 22 Temmuz Perşembe
   Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma

   TURİZM SEKTÖRÜ: KURBAN BAYRAMI TATİLİ 11 GÜN OLSUN

   Turizm sektörü temsilcileri, Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’yle birleşmesini talep ediyor.
   Böylece 15 Temmuz resmi tatilinin Perşembe gününe denk gelmesi sebebiyle şu anda 9 gün kabul edilen tatil Perşembe ve Cuma günü ile birlikte 11 güne çıkacak. Bu da tatil yapmak isteyen yerli turistlere iki gün daha fazla zaman kazandırması anlamına geliyor.

   ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “Ankara’nın En’leri Ödül Töreni”ne katıldı. Baran, törende konuşma yaptı. ( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

   TİCARET SEKTÖRÜ: KURBAN BAYRAMI TATİLİ UZATILMASIN

   Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması taleplerine karşılık, uzun tatillerde üretim çarklarının ve ticaretin kesintiye uğrayacağını ve ihracatın yavaşlayacağını söylüyor.
   Uzun tatil süresinin üretim ve ihracatı yavaşlatarak milli gelirin artışını engelleyeceğini dile getiren ATO Başkanı Baran, yeniden ekonomik çarkını döndürebilmek için kepenklerini kaldıran üyelerin yeni bir uzun tatil süreciyle karşı karşıya bırakmanın, ticaret hayatını, üretimi ve ihracatı sekteye uğratarak ülke ekonomisinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebileceğini söylüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.