Kırtasiyecilere 5 bin TL hibe desteğine başvurular nasıl yapılacak?

   Kırtasiyecilere 5 bin TL hibe desteğine başvurular nasıl yapılacak?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal etkilerini azaltmak amacıyla 1.200 kırtasiyeci esnafı için, kişi başı 5 bin lira olmak üzere toplam 6 milyon lira destek verileceğini açıkladı.

   Bakan Bilgin’in kırtasiyeci esnafına 5 bin lira hibe desteği verileceğini açıklamasının ardından gözler, hibe desteğinden kimlerin yararlanabileceğine, hibe desteği için şartların neler olduğuna ve başvuruların nasıl yapılacağına çevrildi. Peki, 5 bin TL hibe desteği şartları neler? Hibe desteğine başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte konuya dair detaylar…

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ile ortak yürütülen projeler kapsamında, koronavirüsten olumsuz etkilenen kırtasiyecilere yönelik destek ödemesi yapılacağını belirtti.

   KIRTASİYECİLERE 5 TL HİBE DESTEĞİNE BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

   Kırtasiyeci esnafı için verilecek olan 5 bin lira hibe desteğine başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi sitesi “https://forms.ailevecalisma.gov.tr/uigm/form/” adresi üzerinden yapılacak. Başvurular bugün itibarıyla başlamış bulunuyor.

   5 BİN TL HİBE DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURABİLECEK?

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamasında, 5 bin lira hibe desteği programından Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Mersin, Ordu ve Şanlıurfa’da kırtasiyecilik alanında faaliyet gösteren 1.200 esnafın yararlanabileceğini ifade etti.
   Bakan Bilgin, 14 ilde yürütülecek programda kişi başı 5 bin lira olmak üzere toplam 6 milyon lira destek verileceğini belirtti.

   HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN KRİTERLER NELER?

   5 bin lira hibe desteğine başvuruların çok fazla olması durumda aşağıdaki kriterlere bakılacak ve buna göre öncelik tanınacak.
   • Emeklilik veya yaşlılık aylığı alınıp alınmaması,
   • İşletme hesabı esasına göre defter tutulması,
   • Faaliyete başlama tarihi,
   • İşletme sahibinin kadın veya genç olması gibi kriterler sırasıyla dikkate alınacak ve bu kriterlere göre karar verilecek.
   • Hibe almaya hak kazanan esnaflar, Bakanlığın resmi web sitesinde duyurulacak.
   • Ödemeler T.C. kimlik numaraları aracılığıyla PTT üzerinden yapılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.