Yeni normalleşme kararlarında neler var?

   Yeni normalleşme kararlarında neler var?

   Türkiye, 29 Nisan tarihi itibarıyla başladığı 17 günlük tam kapanma sürecini önce 14 Mayıs’ta ve sonra da 1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşme adımları atılmıştı. Bugün gerçekleştirilen kabine toplantısında ise tam açılma kararlarının alınıp alınmayacağı merak ediliyordu.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından pandemide normalleşmeye dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından gözler sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağına, kafe ve restoranların tamamen açılıp açılmayacağına, seyahat yasaklarının kaldırılıp kaldırılmayacağına, kamuda esnek çalışmanın sonlandırılıp sonlandırılmayacağı gibi konulara çevrildi. Peki, yeni normalleşme kararları neler? Kabinede hangi kararlar alındı? İşte konuya dair detaylar…

   KORONAVİRÜSLE İLGİLİ ALINAN YENİ KARARLAR NELER?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası pandemide yeni normalleşme ile ilgili alınan yeni kararları açıkladı.
   Buna göre,
   • 1 Temmuz tarihi itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamaları tümüyle kaldırılacak.
   • Müzikle ilgili sınırlandırmalar saat 24.00’e çekiliyor.
   • Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları kaldırılacak.
   • Şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona erecek.
   • Sırası gelen herkesin aşı olması sağlanacak.
   • 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçilecek.
   • Kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin tamamında Sağlık Bakanlığının hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uyulması hassasiyetle takip edilecektir.
   • HES Kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecek.

   TURİZM SEKTÖRÜNE KDV DESTEĞİ DEVAM EDECEK

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektörüne verilen KDV desteğinin 1 ay daha uzatılacağını söyledi.
   • Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) en etkin şekilde devreye sokularak uygun fiyatlı yem ham maddesi satışı Temmuz ayında başlatılacak.
   • Hububat ile et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin verilmeyecek ve bu şekilde faaliyet gösterenlere gerekli hukuki işlemler yapılacak.

   KORONAVİRÜS AŞILAMA PROGRAMI

   Son bir haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumunda olduğumuzu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindeki nüfusumuzun tamamına açmak olduğunu söyledi.
   Vatandaşlardan, aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini özellikle istirham eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda bilim insanlarına kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.