İstanbul, Ankara ve İzmir’de kiralık konutta son durum ne?

   21.06.2021
   İstanbul, Ankara ve İzmir’de kiralık konutta son durum ne?

   Emlak ofisleri yetkilileri, İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kiralık konutlara dair verileri paylaştı. Sektör yetkililerinin açıkladığı verilere göre, son aylarda söz konusu büyük illerin kimi ilçelerde kiralık ev bulunmakta zorluk çekiliyor.

   İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kiralık konut arayan vatandaşlar, söz konusu bu illerin bazı ilçelerinde kiralık konut bulmakta zorluk çekiyorlar. Hatta konut kiralamak için emlakçılara gidip sıraya isimlerini yazdırıyorlar. Peki, kiralık konut piyasasında son durum ne? İstanbul, İzmir ve Ankara’da kiralık konutta son durum ne? Kiralık konut sıkıntısı neden yaşanıyor? İşte konuya dair sektör temsilcilerinin açıklamaları…

   KİRALIK KONUT PİYASASINDA SON DURUM NE?

   İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Ankara gibi büyük illerin merkezi lokasyonlarında kiralık ev bulmak zorlaştı. Söz konusu bu illerin pek çok ilçesinde kiralık ev çok az bulunuyor. Hal böyle olunca vatandaşlar da emlak ofislerine isimlerini yazdırıp sıraya girmeye başladı.
   Konut sektörünün ciddi şekilde dar boğazda olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, talep hızının düştüğünü ancak buna mukabil arzın daha da çok düştüğünü ve bu nedenle de arzın talebi dengelemediğinden dolayı da fiyatların çok yükseldiğini söylüyor. Konut kredi faizlerinin yüksek olduğunu ve konut sektöründe yeterli stok kalmadığının altını çizen Yazıcı, alım ve satımın çok yavaşladığını, özellikle yatırım için konut alımının neredeyse durduğunu ve bu kapsamda İstanbul’da kiralık evlerin yok denecek kadar az olduğunu açıkça ifade etti.

   TANIDIĞI OLMAYAN ZOR KİRALIK EV BULUYOR

   Özellikle İstanbul’da kiralık konut arayanların emlak ofislerine isimlerini yazdırarak sıraya girdiklerini belirten Yazıcı, kiralık ev çıkınca önce kim aranıyor ve evi kim görüyorsa onun tuttuğunu ve tanıdığın olmadığı durumlarda ise kiralama şansının gittikçe azaldığını söylüyor.
   Mal sahiplerinin artık daha da seçici olduğuna ve kiraların bir sene öncesine göre daha da yüksek olduğuna dikkat çeken Yazıcı, kiralık olarak verilecek evin makul fiyatlı olması durumunda hızla kiraya verildiğini söylüyor.
   Kısa zamanda konut üretimi yapılmaması durumunda barınmanın daha da lüks hale geleceğinin altını çizen Yazıcı, kiralık sorununu çözmek için sektör temsilcilerinin bir ortak akıl arayışında bulunmaları gerektiğini söylüyor.

   İSTANBUL’DA KİRALIK KONUTTA SON DURUM NE?

   Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş da kiralık konut piyasasına dair açıklamalarda bulundu. Açıklamasında 170 emlak ofisleri olduğunu ve 3 büyük ildeki ofislerin yarısında kiralık ev arayanların sıraya girdiğini dile getiren Gökhan Taş, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara pazarında arz sorununun yaşandığını ve bunlar içerisinde ise en fazla sorun yaşanan ilin İstanbul olduğunu söyledi.
   İstanbul’da Kadıköy, Maslak ve Levent hattı, Bahçeşehir, Başakşehir, Beykoz, Çekmeköy gibi pek çok ilçede kiralama sırasının olduğunu belirten Taş; Kartal ve Maltepe hattı, Beylikdüzü ve Esenyurt hattında ise arz fazla olduğunu ve kiralık ev bulmada sorun yaşanmadığını söyledi.
   Talebin yüksek olduğu ilçelerde dördüncü ve beşinci müşteriye kadar sıra olduğunu dile getiren Taş, kirası 12 bin lira olan evler için bile sırada bekleyenlerin olduğunu belirtiyor.

   KİRALIK KONUT ARZINDA YÜZDE 50 AZALMA YAŞANDI

   Kiralık ev arzındaki azalmanın nedenlerine dair açıklamalarda bulunan sektör temsilcisi Gökhan Taş şu ifadeleri kullandı: “Yeni bir eve geçen vatandaş eski evini kiraya verirdi. Ya da yatırım için ev alınır ve kiracı yerleştirilirdi. Şimdi her ikisinde de sorun var. Piyasada işlemler ağırlıklı 2. elde dönüyor. Yeni konutta arz sınırlı, olanda da fiyatlar yüksek. Vatandaş fiyatlar pik yaptı diye düşünüyor ve yatırımdan uzak duruyor. Amortisman sürelerinin uzaması da konutu yatırım olmaktan uzaklaştırıyor. Öte yandan yeni bir ev almak isteyen kişi de sıfır konut bulmakta zorlanıyor. Tüm bu nedenlerle kiralık arzında yarı yarıya daralma oldu.” açıklamasında bulundu.

   KONUTTA KİRALAR NE KADAR ARTTI?

   Sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğinde hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde ilana çıkan konutların ortalama metre kare fiyatında yıllık artış oranı Mayıs ayında yüzde 23,3 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama kiralık konut metre kare fiyatında ise 18,4 liraya kadar yükselme gözlemlenmiştir. Yıllık kira artış oranında ilk sırada yüzde 35,7 ile İstanbul yer aldı. İstanbul’u yüzde 20,3 ile Ankara ve yüzde 21,8 ile İzmir takip etti.

   Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş’ göre ise bu oranlar çok daha fazla. Gerçekleşen kiralama işlemleri üzerinden raporlama yaptıklarını belirten Taş, Haziran ayı itibarıyla son bir yılda İstanbul’da kiralar yüzde 57, İzmir’de yüzde 64, ve Ankara’da yüzde 51 oranında arttığını söylüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.