20 Haziran Pazar Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve Ripple ne kadar?

   20.06.2021
   20 Haziran Pazar Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve Ripple ne kadar?

   Son yılların yatırım araçlarından biri haline gelen kripto paralar, yatırımcılar tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Ancak son haftalarda kripto paralar yatırımcısını endişelendirmeye başladı. 62 bin dolarları aşarak rekor kıran Bitcoin, son bir aydır neredeyse yüzde 50 değer kaybederek 35 36 bin dolar bandına kadar geriledi.

   kripto para yatırımcısı milyonlarca birey, son zamanlarda yaşanan düşüşlerle iyice endişelenmeye başladı. Özellikle teknoloji devi Tesla’nın sahibi Elon Musk’un açıklamaları ve bazı devletlerin müdahaleleriyle değer kaybetmeye başlayan kripto paralar bir türlü toparlanamadı. Ekon Musk’un açıklamalarıyla oldukça fazla değer kaybeden kripto paralar, son olarak FED’in açıklaması ile daha da düşüş gösterdi. Peki, 20 Haziran Pazar Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve Ripple ne kadar? Diğer altcoinler ne kadar oldu? İşte kripto para piyasasında son durum…

   BİTCOİN, ETHEREUM, DOGECOİN VE RİPPLE NE KADAR?

   Kripto para yatırımcısı büyük şirketlerin son zamanlarda yaptığı olumsuz açıklamalarla sert düşüşler gösteren kripto paralar, son olarak ABD Merkez Bankası FED’in açıklamaları ile birlikte daha da düşüşe geçti. FED’in almış olduğu 2023 yılı faiz kararı, dolar üzerinde olumlu etki yaparak yükselmesine neden olurken, Başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto paralar üzerinde olumsuz etki yarattı ve piyasada hızlı bir düşüş yaşandı. Peki lider ve satış hacmi yüksek olan kripto paralar ne kadar oldu bunların detaylarına bakalım.

   BİTCOİN NE KADAR?

   20 Haziran Pazar an itibarıyla 1 Bitcoin fiyatı 34 bin 141 dolar. Hafta içerisinde ani bir çıkış yakalayan Bitcoin, 40 bin 530 dolar seviyelerine ulaşsa da yaşadığı düşüş ile birlikte bugün 34 bin dolar seviyelerine kadar indi.

   DOGECOİN NE KADAR OLDU?

   En büyük destekçisi Elon Musk olan Dogecoin, daha önce Musk’un açıklamaları ile birlikte 0,70 dolara kadar yükselerek rekor kırdı. Ancak bu seviyeden sonra Bitcoin’e bağlı olarak düşüş yaşayan Dogecoin, an itibarıyla 0,26 dolar seviyelerinde seyrediyor.

   ETHEREUM NE KADAR OLDU?

   Geçtiğimiz ay yakaladığı hızlı yükseliş trendiyle 3 bin dolarları aşarak rekora imza atan Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto paraların yaşadığı olumsuzluklardan etkilenerek düşüşe geçti. Ethereum an itibarıyla 2 bin 94 dolar seviyelerinde seyrediyor. Ancak Bitcoin’den sonra geleceğin en değerli kripto parasına aday olarak gösteriliyor.

   RİPPLE NE KADAR OLDU?

   Geçtiğimiz haftalarda rekor kıran kripto paralardan biri de Ripple oldu. hakkında dava açılmasına rağmen tepki alışlarıyla hızlı bir yükseliş trendi yaşayan Ripple 1,5 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Bitcoin’deki düşüş trendi ile birlikte düşüşe geçen Ripple, an itibarıyla 0,70 dolar seviyelerinde seyrediyor.

   BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

   Bitcoin’in düşüşünde pek çok etken bulunmaktadır. Özellikle Elon Musk gibi milyarder iş adamlarının ve kurumsal şirketlerin olumsuz açıklamaları Bitcoin’in ve diğer kripto paraların düşmesinde etkili oluyor. Bununla birlikte büyük ülkelerin aldığı kripto para kararları, merkez bankalarının aldığı kararlar ve balina olarak adlandırılan yatırımcıların ani satışları ve buna bağlı olarak gerçekleşen panik satışları da Bitcoin’in düşmesine etki eden etmenler arasında yer alıyor.
   Ayrıca kripto para yatırımcılarının, spekülasyonlara açık olan ve güvenli olmayan kripto paralardaki yatırımlarını çekerek daha güvenli olan altın ve dövize yönelmeleri de bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.