Sağlık çalışanlarına ek ödeme müjdesi! Kimler yararlanacak?

   19.06.2021
   Sağlık çalışanlarına ek ödeme müjdesi! Kimler yararlanacak?

   Türkiye ve dünyayı etkisi altına alan ve bir buçuk yıldır milyonlarca insanın ölümüne sebep olan koronavirüsü kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. koronavirüse karşı en etkili silah ise aşı çalışmaları oldu. Dünya genelinde Almanya’dan ABD’ye, İngiltere’den Çin’e kadar birçok ülke aşı geliştirdi ve kullanıma sundu.

   Dünya genelinde aşılama çalışmaları hızla devam ederken Türkiye’de de son günlerde aşılamada rekor üstüne rekor kırılıyor. Tüm hastaneler ve aile hekimliklerinde yoğum bir aşılama programı uygulanıyor. Aşılama çalışmaların da ise yine en ön saflarda sağlık çalışanları yer alıyor. Sağlık Bakanlığı, aşı çalışmalarına katılan sağlık çalışanlarına ek ödeme verilmesine dair genelge yayınladı. Peki, sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacak mı? Ek ödemeden kimler yararlanabilecek? Ne kadar ek ödeme verilecek? İşte konuya dair detaylar…

   SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME YAPILACAK MI?

   Koronavirüse karşı tüm dünya da ve Türkiye’de aşılama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, pandemiyle mücadele kapsamında kurulan aşı odalarında görevli sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacağını duyurdu. Bu kapsamda 81 ilin sağlık müdürlüğüne “Kovid-19 Pandemisi Nedeniyle Oluşturulan Aşı Odalarında Görev Yapan Personele Ek Ödeme” konulu genelge gönderildi.
   Söz konusu genelgede pandeminin yayılmasının azaltılması ve insanların virüse karşı bağışıklığının artması amacıyla hız kazanan aşı çalışmalarında gecesini gündüzüne katan sağlık alışanlarının motivasyonunun artırılması için, aşı odalarında görev alan sağlık personellerine ek ödeme yapılacağı belirtildi.

   SAĞLIK ÇALIŞANLARINE EK ÖDEME NASIL YAPILACAK?

   Sağlık Bakanlığı’nın İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği genelgeye göre, ilgili yönetmelik kapsamındaki sağlık personelinden koronavirüs salgını için oluşturulan aşı odalarında görev yapanlara yapılacak ek ödeme, tabipler için yüzde 30, tabip dışı diğer sağlık hizmetleri sınıfı personel için yüzde 100 artırımlı olacak.
   Tabip dışı diğer sağlık hizmetleri sınıfı personel için hesaplanan tutar, 209 sayılı kanunun 5’inci maddesi gereğince ödenen sabit ek ödeme tutarından mahsup edilmeden ödenecek.

   SAĞLIK ÇALIŞANLARINA NE KADAR EK ÖDEME YAPILACAK?

   Yönetmeliğe göre, ek ödeme alacak olan sağlık personellerine 1 Nisan 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 4 ay süre ile ödeme gerçekleştirilecek.

   EK ÖDEMEDEN KİMLER YARARLANACAK?

   Sağlık çalışanlarına ek ödemeden sadece koronavirüs aşılaması için oluşturulan odalarda görev alan sağlık personelleri yararlanabilecek. Diğer sağlık personelleri bu ek ödeme kapsamında bulunmamaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.