Yapılandırma ile emekli nasıl olunur?

   Yapılandırma ile emekli nasıl olunur?

   Geçtiğimiz haftalarda TBMM Genel Kurulu’ndan geçip Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yapılandırma yasası ile birlikte devlete borcu olan milyonlarca vatandaş, faizsiz olarak borcunu ödeme imkanı buldu. Yapılandırma yasası, emekli olmak için gün sayan vatandaşlara da kolaylık sağlayacak.

   Emeklilik için gün sayan pek çok vatandaş, borcundan dolayı bir türlü emekli olma şansı yakalayamıyordu. Resmi Gazate’de yayımlanarak yürürlüğe gire yapılandırma yasası, BAĞ-KUR’lulara emeklilik yolunda büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yasa ile borcu olan BAĞ-KUR’lular üç farklı yoldan borcunu ödeyebilecek ve emekli olabilecek. Peki, yapılandırma ile emekli nasıl olunacak? Yapılandırma yasası ile erken emekli olunabilecek mi? Yapılandırma ile BAĞ-KUR’luların borçları nasıl silinecek? İşte konuya dair detaylar…

   BAĞ-KUR’LULAR YAPILANDIRMA İLE ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK Mİ?

   Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yapılandırma yasasından yararlanmak ve devlete olan borcunu ödemek isteyen milyonlarca vatandaş, 31 Ağustos 2021 tarihine kadar Vergi Daireleri’ne başvuruda bulunmak zorundalar. Tek borç için yapılandırmadan yararlanılacağı gibi birden fazla borç için de yararlanılabiliyor. Ancak her borç için ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekiyor.
   Yapılandırma yasasından yararlanacak olan bir diğer grup ise BAĞ-KUR’lular oldu. Borçlarından dolayı ödemelerini gerçekleştiremeyip emekli olamayan BAĞ-KUR’lular, yapılandırma ile üç farklı yoldan borçlarını ödeyebilecek ve emekliliklerine kavuşabilecekler. Yapılandırma kapsamında isteyen borçlarını sildirip günlerini donduracak, isteyen tüm borcu faizsiz ödeyip emekli olacak, isteyen de geçmiş dönemlerde dondurulan günlerini daha uyguna ödeyebilecek.

   BAĞ-KUR’LULAR YAPILANDIRMA İLE NASIL ERKEN EMEKLİ OLACAK?

   Prim borcu bulunun BAĞ-KUR‘luların yapılandırma ile birlikte gecikme cezası ve faizleri silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı eklenecek. Ancak BAĞ-KUR’lu vatandaşların bu avantajdan yararlanabilmesi için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuruda bulunması gerekecek.
   Yapılandırılan borcu 31 Ekim 2021 tarihine kadar peşin ödeyenlerden Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı alınmayacak. Yapılandırılan borç tutarının tamamının ilk iki taksit dönemi içerisinde ödenmesi durumun da ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50’si alınmayacak. İsteyen vatandaşlar yapılandırılan borcu 18 taksit halinde ödeyebilecek. Ancak Yİ-ÜFE ve diğer vergiler eklenerek ödenecek.

   BAĞ-KUR’LULARIN BORÇLARI NASIL SİLİNECEK?

   30 Nisan 2021 tarihine kadar olan prim borçlarını, 31 Ağustos tarihine kadar yapılandırmaya başvuruda bulunmak şartı ile Ekim ayı sonuna kadar ödemeyenlerin prim borcu silinirken, bu süreler emeklilik için geçerli olacak.

   BAĞ-KUR’LULARA VERİLEN İHYA HAKKI NEDİR?

   1 Temmuz – 31 Ekim tarihleri arasında SGK’ya ihya (prim canlandırma) başvurusunda bulunacak olan BAĞ-KUR’lular için ihya edilecek primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlar baz alınacak ve sadece enflasyon farkı ile güncelleme yapılacak. Böylece daha az ödemeyle dondurulan primler canlandırılabilecek. Borcun tamamını ilk taksit döneminde ödemeyenlerin ihya işlemi geçerli olmayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.