Nakdi ücret desteği ve ücretsiz izin desteği ne zaman sona erecek?

   18.06.2021
   Nakdi ücret desteği ve ücretsiz izin desteği ne zaman sona erecek?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlara yaklaşık olarak bir yıldır ücretsiz izin desteği veya nakdi ücret desteği ödemesi yapılıyor. Tam kapanma dönemlerinde söz konusu ödemenin miktarı 1.500 liraya yükseltildi.

   Pandemi tedbirleri kapsamında kapatılan veya belli bir süre çalıştırılamayan iş yerlerinde çalışan işçiler için devlet yaklaşık bir yıldır nakdi ücret desteği veriyor. 1.168 lira olarak başlayan destek ödemeleri asgari ücret zammıyla birlikte 1.420 liraya yükseltilmiş ve bu miktar tam kapanma sürecinde 1.500 liraya yükseltilmişti. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? Ücretsiz izin ödemeleri devam edecek mi? İşte konuya dair detaylar…

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

   Ücretsiz izne çıkartılan ve nakdi ücret desteği alan binlerce vatandaş, nakdi destek ödemelerinin ne zaman biteceğini merak ediyor.
   Nakdi ücret desteği ödemeleri, normal şartlarda 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla sona ermektedir. Ancak bu tarihten sonra uzatılıp uzatılmayacağına dair henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.
   Nakdi ücret desteğinin uzatılıp uzatılmayacağına dair kararın 21 Haziran 2021 tarihinde toplanacak kabinede karar verilmesi bekleniyor.

   KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALABİLİYOR?

   İşten çıkarma yasağı kapsamında ücretsiz izne ayrılan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler nakdi ücret desteği alabiliyorlar. Nakdi ücret desteğinden faydalanan kişiler ödemelerin her ayın ilk 10 günü içerisinde Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde sisteme kayıtlı olan banka hesaplarına yatırılıyor. Sisteme kayıtlı olmayan kişilerin ise kimlikler ile birlikte en yakın PTT şubesi üzerinden ödenekleri alabiliyorlar.

   BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

   Ücretsiz izne çıkan kişiler ödemelerini nakdi ücret desteğinden yararlanmak için başvurularını SGK’nın işveren sistemi üzerinden işveren tarafından yapılabilmektedir.
   İşsiz kalan kişiler için ise başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İşsizlik maaşından faydalanamayan çalışanlar ise hemen nakdi ücret desteği verilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.