Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı?

   16.06.2021
   Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) yarın toplanıyor. Kurulun gerçekleştireceği olağan toplantı öncesi gözler faiz indirimi olup olmayacağına çevrildi.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir TV programında Merkez Bankası Başkanı’nı arayarak faiz indirimi çağrısında bulunduğunu söylemişti. O günden sonra Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu ilk defa toplanacak. Şimdi gözler Cumhurbaşkanının çağrısının nasıl karşılık bulacağına çevrildi. Peki, Merkez Bankası’nın yarınki toplantısından faiz indirimi kararı çıkar mı? Merkez Bankası faizleri indirir mi? İşte konuya dair yorumlar…

   Ekonomistler, Merkez Bankası‘nın yarın yapacağı Para Politikaları Kurulu toplantısında değişikliğe gitmesini beklemezken, Kurulun piyasaların beklemediği faiz indirimi kararını öteleyecek açıklamalarda bulunabileceği yönünde görüşler bildiriyor.

   MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

   Garanti BBVA Yardımcı Baş Ekonomisti Seda Güler Mert, Anadolu Ajansı’na (AA) Merkez Bankası’nın faiz kararına dair açıklamalarda bulundu. Seda Güler Mert açıklamada, Merkez Bankası’nın Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından beklentilerinin, politika faizinin yüzde 19 olarak korunması yönünde olduğunu söyledi.

   Merkez Bankası’nın karar metninde önceki kararda olduğu gibi yine global risklere atıp yaparak açıklamalarda bulunabileceğini aktaran Mert, içeride ise derinleşen maliyet baskılarından ve henüz belirgin bir yavaşlamaya dönüşmemiş aktivite performansından bahsedilerek enflasyon üzerinde daha kaygılı bir duruş sergileyebileceklerini söylüyor. Ekonomist Seda Güler Mert açıklamasının devamında, büyük veri göstergelerinden ve diğer yüksek frekanslı verilerden elde edilen bilgiler ışığında kapanma tedbirleri Nisan – Mayıs verilerinde geçici bir zayıflık yarattığının altını çiziyor.

   Mayıs ayı ortalarından itibaren normalleşmeyle birlikte iç talep göstergelerinin Haziran ayı başında hala güçlü seyrettiğini, bunun da maliyet unsurları ve belirsizliğin iyice arttığı bu dönemde tüketici fiyatları üzerindeki riskleri yukarı yönde tuttuğunu belirten Baş Ekonomist Seda Güler Mert, dolayısıyla Mayıs ayı Para Politikaları Kurulu toplantısında olduğu gibi erken bir faiz indirim beklentisini bertaraf edecek ifadeler kullanılabileceğini söylüyor.

   FAİZ İNDİRİMİ TEMMUZ YA DA AĞUSTOS AYLARINDA OLABİLİR

   TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Başkanı Cristian Maggio da Merkez Bankası’nın faiz kararına dair açıklamalarda bulundu. Maggio açıklamasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimine yaklaştığını ancak bunun zamanının Haziran ayı olmayacağını söyledi.
   Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19’da sabit bırakacağı yönünde öngörüde bulunan Maggio, muhtemel göstergelerin faiz indiriminin Temmuz ya da Ağustos aylarında gerçekleşebileceğine işaret ettiğini söylüyor.

   EKONOMİSTLER FAİZ İNDİRİMİ YAPILAMAZ DİYOR

   AA Finans, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklenti anketi sonuçlarını yayınladı. Buna göre, ankete katılan ekonomistlerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) sabit bırakılacağını tahmin ediyor.
   Mayıs ayında gerçekleştirilen Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında da benzer sonuçlar çıkacağı tahmininde bulunulmuş ve politika faizi yüzde 19’da sabit tutulmuştu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.