Merkez Bankası’nın döviz rezervi ne kadar oldu?

   16.06.2021
   Merkez Bankası’nın döviz rezervi ne kadar oldu?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) altın ve döviz rezervlerine dair konular siyaset gündeminde tartışılmaya devam ediyor. Bir yandan bankanın geçmiş dönem döviz rezervleri nerede diye sorulurken, diğer yandan söz konusu rezervlerin pandemide vatandaşlar için kullanıldığı cevapları veriliyor.

   Merkez Bankası’nın rezerv tartışmaları devam ederken, banka yönetimi ve hükümet yetkilileri de gerek swap anlaşmaları gerekse para politikaları gibi hamlelerle bankanın rezervini artırmaya yönelik adımlar atıyor. Dün itibarıyla Merkez Bankası’nın toplam rezervleri de paylaşıldı. Buna göre bankanın rezervlerinin arttığı görüldü. Peki, Merkez Bankası’nın rezervleri ne kadar oldu? Merkez Bankası’nın ne kadar döviz rezervi var? İşte konuya dair detaylar…

   MERKEZ BANKASI’NIN TOPLAM REZERVİ NE KADAR? 

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 158 milyon dolar artarak 92 milyar 605 milyon dolara ulaşmıştı.

   MERKEZ BANKASI’NIN DÖVİZ REZERVLERİ NE KADAR?

   Merkez Bankası yönetimi tarafından “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri” yayımlandı. İstatistiklere göre, 28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 477 milyon dolar azalışla 48 milyar 721 milyon dolara gerilemişti. Brüt döviz rezervleri, 21 Mayıs 2021 tarihinde 49 milyar 198 milyon dolar seviyelerindeydi.

   MERKEZ BANKASI’NIN ALTIN REZERVLERİ NE KADAR?

   Merkez Bankası’nın altın rezervleri 28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 635 milyon dolar artarak 43 milyar 884 milyon dolara ulaştı.
   Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 28 Mayıs haftasında 21 Mayıs haftasına göre 158 milyon dolar artarak 92 milyar 447 milyon dolardan 92 milyar 605 milyon dolara yükseldi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.