Evlenene 11 bin TL devlet desteği! Detaylar neler?

   Evlenene 11 bin TL devlet desteği! Detaylar neler?

   Evlilik çağına gelen ve evlilik hayali kuran milyonlarca genç için devlet iki ayrı destek vermektedir. Devletin açıkladığı evlilik yardımı sonrası gözler bu destekten kimlerin yararlanacağına çevrildi. Daha önce de evlenmek isteyen gençlere yönelik faizsiz kredi desteği verilmiştir.

   Devlet sosyal yaşamı desteklemek ve genç çiftleri evliliğe teşvik etmek amacıyla 11 bin liraya kadar destek veriyor. Maddi sorunlar dolayısıyla evlenemeyen kişilere yönelik oluşturulan devlet desteği için şartlar neler? 11 bin lira devlet desteğinin detayları neler? Destekten kimler yararlanabilecek? İşte konuya dair detaylar…

   Evlilik çağına giren gençlerin ev eşyalarını alması, çeyizlerini düzmesi ve diğer ihtiyaçlarını karşılaması için, bununla birlikte SGK üzerinden çeyiz hesabı açarak birikim yapması için devlet tarafından gençlere iki farklı destek veriliyor. 24 maaş evlilik ödeneği ile 11 bin 32 liraya kadar ulaşan çeyiz yardımı veriliyor. Maaşı 750 lira olan, 18 bin lira ödenek alabiliyor.

   ÇEYİZ YARDIMI KİMLERE ÖDENİYOR?

   Devlet, anne ve babasından gelir alan ve yalnız başına geçimini sağlayamayan kız çocuklara evlenmeleri durumunda evlilik desteği ödemesi yapıyor.
   Evlilik desteğinden sadece SSK’lı olanlar değil, BAĞ-KUR’dan yetim aylığı yardımı alanlar da yararlanabilmektedir.

   ESKİ EŞİYLE TEKRARDAN EVLENEN FAYDALANIR MI?

   Geçmiş dönemde boşanmış ve dul olarak yaşayan bir kadın, eski eşi veya bir başkasıyla evlenmesi durumunda çeyiz yardımından yararlanamaz. Ayrıca nikah tazeleyen eşler de bu destekten yararlanamamaktadır.

   NE KADAR EVLİLİK DESTEĞİ ÖDENİYOR?

   Evlilik yardımı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alınan son maaşın ya da son aylığın iki yıllık tutarı kadar ödeme yapılıyor. Örneğin, 1.000 lira aylık ya da maaş alan bir kişiye 24 bin lira ödeme yapılıyor.

   BOŞANMA DURUMUNDA KIZ EVLAT ANNE-BABA AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

   Kız çocuğunun boşanması durumunda anne veya babasından evlenmeden önceki aldığı aylığı tekrar alabilmesi için boşanmanın üzerinden 2 yılın geçmesi gerekiyor.

   ÇEYİZ PARASI NASIL ALINIYOR?

   Çeyiz yardımından yararlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Kurumun yapacağı araştırma sonrası çeyiz parası veriliyor.

   ÇEYİZ PARASI BİR KEREYE MAHSUS MU VERİLİYOR?

   Çeyiz parası, bir kere veya daha fazla evlilik yapılması durumunda yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

   BİRİKİM HESABINA DEVLETTEN KATKI VERİLİYOR MU?

   Devlet, evlenecek gençlere çeyiz hesabı açmaları durumunda katkı veriyor. Türkiye’de 18 yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar çeyiz hesabı açabiliyor. Çeyiz hesabına en az 3 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapılması gerekiyor. 18 yaşından küçük bireyler için ebeveynler hesap açtırabiliyor.

   Devlet katkısı birikim süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Çeyiz hesabına 60 ay ve üzerinde para yatıran vatandaşlara, hesapta biriken paranın yüzde 25’i kadar ve en fazla 11 bin lira olacak şekilde devlet katkısı veriliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.