Bakan Pakdemirli açıkladı! 2021 yem fiyatları ne kadar?

   15.06.2021
   Bakan Pakdemirli açıkladı! 2021 yem fiyatları ne kadar?

   Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, 2021 yılı yem fiyatlarının ne kadar olacağını, fiyatların artıp artmayacağını merak ediyor. Bir yandan besiciler yüksek yem fiyatından yakınırken, diğer yandan da yem üreticileri artan maliyetlerden şikayet ediyor.

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2021 yılı yem fiyatlarına dair açıklamada bulundu. Bakan Pakdemirli açıklamasında, besici yetiştiricileri yüksek yem maliyetleri altında ezdirmeyeceklerini ve yem piyasalarındaki olağanüstü artışlara müdahale edeceklerini söyledi. Peki, 2021 yılı yem fiyatları ne kadar oldu? 2021 yılı yem fiyatları artacak mı? İşte konuya dair detaylar…

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yem fiyatlarına dair yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım fiyatlarının 17 Mayıs tarihinde açıklandığını anımsatan Bakan Pakdemirli, bu kapsamda ekmeklik buğdayın tonunun yüzde 36 artışla 2 bin 250 lira, makarnalık buğdayın tonunun yüzde 36 artışla 2 bin 450 lira ve arpanın tonunun yüzde 37 artışla 1.750 lira olarak belirlendiğini söyledi.

   Belirlenen bu fiyatların üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığı belirten Pakdemirli, ancak kuraklık nedeniyle oluşan rekolte kaybı ve dış piyasalar bahane edilerek borsalarda düşük tonajlardaki işlemlerde yüksek fiyatların oluştuğunu gözlemlediklerini ve özellikle iki önemli yem ham maddesi olan arpa ve mısırda yaşanan fiyat artışları ve spekülatif amaçlı stoklama faaliyetleri tüketicilerin yanı sıra besici ve yetiştiricileri de olumsuz etkileyecek aşamaya geldiğini söyledi.

   BUĞDAY VE ARPA SATIŞ FİYATLARINI BELİRLENDİ

   Tarım ve Orman Bakan Pakdemirli, yukarıda bahsettiğimiz bu olumsuz etkiyi bertaraf etmek amacıyla hububat ve yem piyasalarının düzenlenmesi için bugüne kadar alınan tedbirlere dair de açıklama yaptı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nce 2020 – 2021 sezonunda besici ve yetiştiricileri başta olmak üzere yem piyasalarına yönelik uygun fiyatlı yaklaşık 1,8 milyon ton arpa ve mısır satışı yaptıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, 2021 – 22 sezonun da ise alım fiyatlarının ilan edilmesinden sonra, sektörün önünü görebilmesi amacıyla buğday ve arpa satış fiyatlarını belirlediklerini söyledi.

   Ekmeklik buğdayın tonunu 2 bin 450 lira, makarnalık buğdayın tonunu 2 bin 650 lira ve arpanın tonunu 1.950 lira olarak açıkladıklarını belirten Pakdemirli, ayrıca ekmeklik buğday talebi üzerindeki baskının azaltılması amacıyla, ekmeklik buğdaydan elde edilen makarna kati ihracatlarını da kayda bağlayarak durdurduklarını ifade etti.

   BESİCİ YETİŞTİRİCİLERİ YÜKSEK YEM MALİYETLERİ ALTINDA EZİLMEYECEK

   Bakan Pakdemirli, yem piyasalarının regülasyonu için alınacak ilave önlemler hakkında da açıklamalarda bulundu.
   Açıklamasında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin son olarak Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 450 bin ton arpa ve mısırı besici ve yetiştiricilere satışını gerçekleştirdiğini belirten Bakan Pakdemirli, son günlerde yem ham maddeleri piyasasında oluşan yüksek fiyatların yetiştiricilerin maliyetlerini olumsuz etkilemesi, et ve süt üreticilerinin yem maliyetlerinin düşürülmesine yönelik yoğun talepleri üzerine hızlı ve güçlü bir şekilde TMO üzerinden yem regülasyonu çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.

   Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin mevcut stoklarını kullanarak ve takviye ederek besici ve yetiştiricilerin yanı sıra yem sektöründeki tüm kullanıcıların ihtiyacını uygun fiyatla karşılamak üzere güçlü bir şekilde piyasalara müdahale edeceklerini de belirten Pakdemirli, besici yetiştiricilerini yüksek yem maliyetleri altında ezdirmeyeceklerini özellikle belirtti. Bu kapsamda yem piyasalarındaki olağanüstü artışlara müdahale edeceklerini de ifade eden Bakan, dış ticaret tedbirleri konusunda da ilgili bakanlıklarla ve kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde gerekli tüm önlemlerin alacaklarını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.