Trafik sigortasında yeni düzenleme! Detayları neler?

   Trafik sigortasında yeni düzenleme! Detayları neler?

   Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Karayolları Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilerek yasalaştı.

   TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kanun teklifinde Trafik sigortasında değişiklik içeren maddelerde yer alıyor. Bu kanun teklifi ile birlikte artık yeni dönemde trafik kazaları sonucu zarar gören hak sahiplerine tazminatların daha adil ve hızlı bir şekilde ödeneceğini belirtiliyor. Peki, trafik sigortası kapsamında neler değişecek? Kanun değişikliğinin detaylarında neler var? İşte konuya dair detaylar…

   Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan açıklamada, Karayolları Trafik Kanunu’nda değişikliği içeren kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmasıyla birlikte zorunlu trafik sigortası kapsamında olan tazminatların daha öngörülebilir ve daha net hale getirildiği belirtildi.

   2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 90 ve 92. Maddelerinde değişiklik öngören düzenleme TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek TBMM Genel Kurulu’na gönderildi. 9 Haziran 2021 tarihinde ise TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. SEDDK’nin açıklamasında, yasalaşan düzenleme ile zorunlu trafik sigortası kapsamında değer kaybı, sürekli sakatlık ve destekten yoksun kalma tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallere ilişkin kanuni çerçeve çizilerek trafik kazaları sonucunda zarar gören hak sahiplerine tazminatlar daha adil ve hızlı bir şekilde ödenebileceği belirtildi.

   TRAFİK SİGORTASI FİYATLARINDA İSTİKRAR SAĞLANACAK

   TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan düzenlemenin esas amacının herhangi bir hak kaybına meydan verilmeksizin tazminatların bilimsel yöntemlere göre hesaplanarak hak sahiplerinin gerçek zararının en kısa sürede karşılanması olduğu ifade edilen açıklamada, böylece gerek sigortalılar ve hak sahipleri gerekse sigorta şirketleri bakımından trafik sigortalarında tazminatların öngörülebilirliğe kavuştuğu belirtildi.

   Söz konusu düzenleme ile birlikte yeni dönemde tazminatların ödenmesinde uygulama birliği sağlanacak. Aynı zamanda mahkemelerde oluşan dava yükünün de önüne geçilmiş olacak. Böylece vatandaşların hak ettikleri tazminatların en adil ve hızlı şekilde ödenmesi sağlanmış olacaktır.

   Yasalaşarak yürürlüğe giren kanun değişikliği ile hak sahipleri, uzun hukuki süreçlere başvurmak zorunda kalmadan ne kadar sigorta tazminatı alacaklarını bilirken, sigorta şirketleri de taşıdıkları riski daha net öngörebilecek ve daha etkin yönetebilecek. Bununla birlikte, trafik sigortası fiyatlarında istikrar sağlanacak ve bu tür belirsizliklerin sebep olduğu ani ve yüksek dalgalanmalar önlenmiş olacak.

   MAKUL PRİMLERLE ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI TEMİN EDİLEBİLECEK

   SEDDK açıklamasında, kanunun kendilerine verdiği yetki ile en kısa süre içinde değer kaybı tazminatı, vefat tazminatı ve sakatlık tazminatı hesaplamaları için esas alınacak aktüeryal ve teknik yöntemlerle bunlara ilişkin esasları düzenleyeceklerini, bu şekilde, sigorta hukukuna ve sigortacılık tekniğine en uygun yöntemlerin belirlendiği bir tazminat ödeme mekanizması sağlayacaklarını aktardı.

   Söz konusu yasal düzenleme ile vatandaşların makul primlerle zorunlu trafik sigortasını temin etmeye devam edeceğini belirten SEDDK, bu sayede hem kanunen yapılması zorunlu olan trafik sigortalarında primlerin vatandaş tarafından ödenebilir seviyede olması hem de sigorta şirketleri bakımından tazminatların öngörülebilir seviyede olmasının sağlandığını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.